"/> " /> " /> " />

MİT'ten terör brifingi

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

MİT, TBMM Uyum Komisyonu üyesi milletvekillerine, 3.5 saat süren "Uluslararası Terör" brifingi verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MİT, TBMM Uyum Komisyonu üyesi milletvekillerine, 3.5 saat süren "Uluslararası Terör" brifingi verdi. Brifingde Müsteşar Taner, Sabancı sanığı Erdal'ın yerinin bilindiğini, istenirse alınabileceğini açıkladı.

Fehriye Erdal'ın yerini biliyoruz istersek alırız

MİT Müsteşarı Emre Taner, milletvekillerine verdiği brifingde Sabancı suikasti faili Fehriye Erdal'ı adım adım izlediklerini söyledi.

MİT, TBMM AB Uyum Komisyonu üyesi milletvekillerine, 3.5 saat süren "uluslararası terör" brifingi verdi. MİT Müsteşarı Emre Taner, Sabancı suikastı sanığı Fehriye Erdal'ın yerini bildiklerini belirtti ve "Hiçbir yerde 1 saatten fazla kalmıyor. Sürekli yer değiştiriyor. Biz de adım adım izliyoruz. İstenirse alınabilir ama biraz yorulsun. Bu noktada devreye devletler hukuku giriyor. Devletimizin sıkıntıya girmesini istemiyoruz" dedi. DHKP-C lideri Dursun Karataş'ın ileri derecede kanser olduğunu açıklayan Taner, "Elimizde sağlık raporları bile var" dedi.

PKK SİYASALLAŞIYOR
Yenimahalle'deki MİT Müsteşarlığı'nda gerçekleşen brifingde. Müsteşar Taner'in terör brifinginde 3 başlık dikkati çekti: "Dini motifli terör, ayrılıkçı terör ve aşırı sol terör." Dini motifli terör başlığında Hizbullah ve El Kaide ile ilgili bilgi verilirken, ayrılıkçı terör konusunda PKK'nın iç ve dış faaliyetleri ile siyasalaşma süreci anlatıldı. Aşırı sol terör kapsamında ise DHKP-C üzerinde duruldu. Hizbullah için "Silahlı eylem yapmıyor, şu anda durağan halde. Ancak diğer ülkelerdeki Hizbullah örgütleri ile yatay bağlantı içinde" tespiti yapıldı. Bir dönem, PKK'ya karşı Hizbullah kartının kullanıldığı da ima edildi.

EĞİTİME ÖNEM VERİLMELİ
Filistin'deki Hamas, Mısır ve Suriye'de Müslüman Kardeşler örneğindeki gibi PKK'nın da siyasallaşma çabasında olduğu vurgulandı. Türkiye'de dağda 1500, Kuzey Irak'ta 4 bin 500 terörist bulunduğu söyleyen Taner, "Terörün bitmesi için mutlaka eğitime önem verilmesi ve sosyal şartların iyileşmesi gerekiyor. Eğer şartlar düzelirse terörist eylemlerin biteceği sinyallerini alıyoruz" dedi. Terörün yurtdışı kaynaklarından söz ederken Taner, Hollanda, Almanya ve Danimarka'daki PKK bürolarını örnekler verdi. Taner, "Suriye ve İran'da da Kürtler var. Ama AB sadece Türkiye'deki Kürt kökenlileri gündemde tutuyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious