MİT'ten vekillere 'terör' brifingi

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarlığı, Türkiye AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) üyelerine terör brifingi verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Önümüzdeki günlerde KPK toplantısına katılmak için Lüksemburg'a gidecek vekillerin talebi üzerine gerçekleşen brifingde MİT yetkililerinin, "Fehriye Erdal'ın yerini biliyoruz, istesek getiririz ama bu devletler arası anlaşmalara aykırı olur." dediği öğrenildi.

KPK Başkanı AK Parti Trabzon Milletvekili Aydın Dumanoğlu başkanlığındaki vekiller dün öğleden sonra MİT Müsteşarlığına giderek brifing aldı. Komisyon üyeleri daha önce İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Avrupa Birliği Genel Sekreterliği'nden brifing almıştı. MİT yetkililerini TBMM'ye davet eden komisyon, 'Biz geldiğimizde spekülasyon olabiliyor, arzu ederseniz biz sizi ağırlayalım.' cevabı üzerine MİT'e gitti. 3.5 saat süren toplantının ardından vekillerin sorularını bizzat cevaplayan MİT Müsteşarı Emre Taner, sunumu da kendisi yaptı. Vekiller özellikle AB'nin terörle mücadeledeki eksiklikleri hakkında bilgi istedi. Türkiye'deki terör odaklarının küresel bağlantıları ve Türkiye'ye karşı uygulanan çifte standart üzerinde duruldu. MİT yetkililerinin Türkiye içindeki terör örgütleri ve bunların faaliyetleriyle ilgili bilgi verdikleri öğrenildi. Terörü, 'dini motifli terör, ayrılıkçı terör ve aşırı sol terör' olarak üçe ayıran MİT, din motifli terörün Türkiye'deki uzantısını 'Hizbullah' olarak açıkladı.

Türkiye'de bin 500 PKK'lı var

İçişleri Bakanlığı yetkililerinin verdikleri bilgilere göre, Türkiye sınırı içinde halen bin 500 kadar PKK'lı teröristin bulunduğu, bu sayının Kuzey Irak'ta 5 bin 400'e ulaştığı öğrenildi. MİT yetkilileri sayısal verileri doğrularken, Avrupa ülkelerinin özellikle Kuzey Irak'a yatırım yapmalarına dikkat çektikleri belirtildi. MİT yetkililerinin, PKK terörünün bitirilmesi için 'eğitim ve sosyal şartların iyileşmesi' gerektiğine dikkat çektikleri öğrenildi. Vekillerin bu konudaki sorularını cevaplayan MİT yetkililerinin, "Şartlar düzelirse bunun bitebileceğinin sinyallerini alıyoruz. Ancak terörün dış desteği var. Sosyal şartlar ve eğitim durumu yükseldiğinde bu insanları dağa çıkartmak mümkün olmaz." dedikleri belirtildi.

MİT yetkililerinin özellikle ortak bir terör tanımı bulunmaması nedeniyle yaşanılan sıkıntılara değindikleri öğrenildi. AB içinde ortak bir terör tanımına ihtiyaç bulunduğunu belirten MİT yetkilileri, vekillere bu konu üzerinde durmalarını tavsiye etti. Ortak tanım olmaması nedeniyle Fehriye Erdal'ın serbest kaldığı örneğini veren MİT yetkilileri şunları söyledi: "AB'de en büyük sıkıntı ortak terör tanımının olmaması. Bu nedenle Fehriye Erdal'ın yerini biliyoruz, bugün getiririz ama uluslararası anlaşmalara aykırı olur. "

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious