Mizahçı gözüyle gündem nasıl okunur?

Mizahçı gözüyle gündem nasıl okunur?.10258
  • Giriş : 12.01.2009 / 16:56:00
  • Güncelleme : 12.01.2009 / 16:54:11

Türkiye'nin gündem Gazze. İsrail'in insanlık dışı vahşetine mizah dergileri de farlı pencerelerden bakıyor. Karkatür alemine sivri bir girişi yapan Cafcaf ekibi gündemi değerlendirdi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Ülkü Eroğlu / BSF Akademi Gazetecilik Okulu

* Yaptıkları işi Müslümancı sanatın koordinasyonu olarak adlandıran aylık mizah dergisi Cafcaf Ekibi gündeme mizahi cepheden bakmak üzere BSF Akademi'ye misafir oldu.

* Mitinglere gidiyor, vicdanlarımızı rahatlatıp hayatlarımıza geri dönüyoruz. İsrail öldürüyor biz İsrail'den ilaçlar satın alıp Filistinlilerin yaralarını sarmaya koşuyoruz.

Yaptıkları işi Müslüman'ca sanatın koordinasyonu olarak adlandıran aylık mizah dergisi Cafcaf ekibi gündeme mizahi cepheden bakmak üzere BSF Akademi'ye misafir oldu. Gazetecilik Okulu Koordinatörü Fahri Sarrafoğlu'nun takdiminden sonra gündemde öne çıkan olaylara farklı açılımlar getiren Cafcaf Dergisi “Mizahçı gözüyle gündem nasıl okunur?” sorusunu yazarları, çizerleri, takipçileri ve meraklılarıyla cevaplandırmaya çalıştı.

BOŞ KONUŞMUŞ OLMAYALIM

Yoğun olarak Ergenekon Soruşturması ve İsrail saldırılarının konuşulduğu Yayın yönetmeni Asım Gültekin'in idaresinde yürütülen söyleşide farklı yaklaşımlar ortaya koyulurken bu yaklaşımlar neticesinde Cafcaf'ın nasıl bir duruş sergilediğine değinildi. Boş konuşmuş olmayız inşallah diyen Asım Gültekin zuhurata da dahil olduklarını ifade etti.

BİZİM KAHVEDE OTURAN ADAMDAN FARKIMIZ VAR

Mizahçı olarak kendilerini ,“Bir adam kahvede oturuyor ve bir fikir ortaya koyuyor, biz o kahvede oturan adamdan bir adım öndeyiz .” diyerek değerlendiren Cafcaf “Bizim çok değerli fikirlerimiz var ve bir de çizebiliyoruz, bir şeyleri anlatabiliyoruz, kendimizce çok değerli bulduğumuz fikirlerimizi aktarabileceğimiz bir yayın organına sahibiz” şeklinde ifade etti.

BİZ DOLDURUŞA GELMEDİK

Dergiyi aylık çıkardıklarının altını çizen Editör Yusuf Kot dergi aylık olduğu için olaylara daha genel bakmaya çalıştıklarını, bir ay sonrasında da olaya değer katacak yorumu getirmek istediklerini açıkladı. Gündemi oluşturan olaylar karşısında insanların dolduruşa geldiklerini öne süren Kot “Biz dolduruşa gelmediğimizi düşünüyoruz.” ifadesini kullandı. Dünyada kurulu bir sistematik içinde iyi niyetle ortaya koyulan eylemlerin dahi kirli sisteme hizmet ettiğini dile getiren Kot, ekiplerinin kirliliğe ortak olmamak kaygısıyla hareket ettiğini sözlerine ekledi.

TÜRK ORDUSU İSRAİL'İ VURSUN

İsrail saldırıları ve Filistin konusunda dünyada yükselen duyarlılıkla ilgili yapılan değerlendirmelerde bir tezgahın olduğu fikri ortaya atıldı. Tüm yaşananların bir planın parçası, çizilmiş bir senaryo olduğunun bu senaryoya duyarlılık adına hareket eden insanların da ortak olduğu iddia edildi. “Onların TV'lerini izliyor, onların internetini kullanıyor, onların gazetelerini okuyor, onların deterjanlarıyla temizlik yapıyoruz. Mitinglere gidiyor vicdanlarımızı rahatlatıp hayatımıza geri dönüyoruz. İsrail öldürüyor biz İsrail'den ilaçlar satın alıp Filistinlilerin yaralarını sarmaya koşuyoruz. Onlar vuruyor biz yaraları sarıyoruz, onlar vuruyor biz yaraları sarıyoruz. İsrail bu tezgahta bize apaçık düşmanımız gibi görünüyor, bize sinsi düşmanımız olduğunu unutturuyor.” yorumları yapılarak ardından Cafcaf'ın bu tezgaha ortak olmayarak dergiyi o bağlamda çıkardıklarının altı çizildi. Bu nedenle Ocak sayısında “Türk ordusu İsrail'i vursun!” başlığını attıklarını açıklayan Cafcaf Ekibi slogan atan mizah yapmadıklarını, sahici bir şeyler yapmak gerektiğine inandıklarını dile getirdi.

MÜSLÜMAN DA GÜLEBİLİR

Mizah ve karikatür hakkında yorumların da yapıldığı söyleşide Cafcaf dergisinin İslami kesimin tek dergisi olduğunun altı çizildi. Müslüman mizah yapamaz, Müslüman gülemez gibi anlayışların var olduğuna, hala bu konunun helalliği, haramlığının konuşulduğuna değinen Cafcaf ekibi Müslüman'ın gülebileceğini ve Müslüman'ın en iyi güleceği şeyi de ancak bir müslümanın yapabileceğini dile getirdi.

MURAT YILMAZ KAFAYI YEMEK ÜZERE

Behlül Balkan karakterinin çizeri Murat Yılmaz Ergenekon davası yüzünden kafayı yemek üzere olduğunu itiraf etti. Davanın sonucunu çok merak ettiğini, bu konuya kafayı taktığını ironik bir şekilde ortaya koyan Yılmaz Behlül Balkan'ın siyaset sevmediğini de açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*