MKE fabrikaları, hurdaya çıkmış!

  • Giriş : 24.07.2006 / 00:00:00

Kırıkkale TSO Başkanı Cemalettin Akdoğan, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu fabrikalarından olan Çelik Fabrikası'nın, kilosu 60 kuruştan hurda fiyatına satıldığını ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cemalettin Akdoğan, yaptığı açıklamada, MKE'nin fabrikalarının hurda olarak satılmasına gönüllerinin razı olmadığını belirtti. Çelik Fabrikası'nın ve o büyük tezgahlarla tesislerin hurda fiyatına satılma kararı alındığını öğrendiklerini ifade eden Akdoğan, bunun Kırıkkale açısından çok vahim bir durum olduğunu ve bunun MKE'nin geldiği noktayı açıkça gösteren bir durum olduğunu söyledi. Akdoğan, "MKE'den başka varımız yok. Bugüne kadar MKE'nin rehabilite edileceğini söyleyenler, bugün bu sözlerinden çark etmiş durumdalar. Çok yazık" şeklinde konuştu.

Akdoğan, MKE fabrikalarının hurda olarak satılmasının, şehrin ve ilin geleceği konusunda ciddi olarak düşünülmesi gerektiği manasına geldiğine işaret etti. Patlamadan sonra kimsenin MKE'ye dava açmadığını ifade eden Akdoğan, "Oysa açabilirlerdi. MKE yönetiminin en azından bunu dikkate alarak hareket etmesi gerekirdi. MKE yetkililerini yaşanan bu elim olaydan ötürü duyarsızlıkla itham ediyorum" diye konuştu.

Cemalettin Akdoğan, fabrikaların hurda olarak satılmasının bir daha kurulmaması anlamına da geldiğini söyledi. MKE yönetimini de eleştiren Akdoğan, "Kendilerini tel örgü içine hapsetmiş durumdalar. Halkla ve şehirle hiçbir irtibatları, iletişimleri yok. Oysa Erdemir'de yönetim ve şehir bir araya gelerek kurumu kurtardı. MKE için de bunlar yapılabilirdi" dedi.

Konuyu halen araştırdıklarını söyleyen Akdoğan, fabrikanın Hurda İşletmesi aracılığıyla satıldığını ifade ederken, alan firmayı öğrenmek için çalışma yaptıklarını bildirdi. Fabrikayı, İzmirli bir firma olan ve merkezi Aliağa'da bulunan Ege Metal isimli firmanın satın aldığını ifade eden Akdoğan, firmanın tesis ve tezgahları eritip metal olarak satmayı düşündüğünü öne sürdü.

Kardan geri dönüş olup olmadığı konusunda çalışma yapacaklarını da söyleyen Akdoğan, bunun için kamuoyu oluşturulması gerektiğini belirterek, şöyle dedi: "Bu konuda gayretlerimiz sürüyor. Çelik Fabrikası üretim yapmasa çeliği başka yerden alacak. Üretim yapsın başka yerden almasın. Bizim sıkıntımız zaten üretim ve istihdam. MKE yönetiminin tutumu nedeniyle Kırıkkale'de uzun vadeli program yapılmadığı için, MKE'ye bağlı sanayici de yetişmedi. Kurumda programlar hep yıllık ve kısa vadeli yapıldığı için kimse uzun vadeli yatırıma girmedi. Bunu sağlamak lazım. Alımlar bile yıllık yapıldı. Oysa beş yıllık yapılsaydı, bu şehirde MKE'ye bağlı sanayiciler olurdu. Yok sanayici ne yazık ki."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious