MKEK, Mehmetçik için son teknoloji piyade tüfeği üretti

MKEK, Mehmetçik için son teknoloji piyade tüfeği üretti.15448
  • Giriş : 17.03.2008 / 00:32:00
  • Güncelleme : 17.03.2008 / 00:31:37

Mehmetçiğe, terörle mücadelede güç katacak süper tüfekler geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mehmetçiğe, terörle mücadelede güç katacak süper tüfekler geliyor. Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Genel Müdürlüğünce Silahlı Kuvvetler'in ihtiyacı doğrultusunda projelendirilen ve ''Mehmetçik-1'' adı verilen yarı otomatik tüfek üretimine yönelik çalışmalarda son aşamaya getirildi.

3 kilo 600 gram ağırlığında, etkili menzili 500 metre dürbün kullanıcıya göre 5 kat büyütmeli, dipçik kilitlemeli mekanizmaya sahip Mehmetçik-1'in piyade tüfeğinin ilk prototipi yapıldı. Tüfekler test edildikten sora seri üretime yönelik süreç başlatılacak.

Yeni model tüfek üretimine yönelik olarak MKEK'te başlatılan yeniden yapılanma çalışmaları kapsamında da silah fabrikasında tamamıyla bilgisayar destekli tasarımı ve üretime yönelik kurum bünyesinde de bir araştırma-geliştirme biriminin de kurulduğu öğrenildi.

ÖZELLİKLERİ

Yakın muharebe ve hücre baskınlarında kullanılmak üzere lazer takılabilme özelliğine de sahip olan Mehmetçik-1 tüfeklerinin 3 kilogram ayarlama versiyonu da bulunuyor.

Yeni piyade tüfeğinin mevcut G3 piyade tüfeklerine karşı önemli avantajları bulunuyor. Tesirli menzili 500 metre. Yiv ve setlerinden dolayı daha güçlü ve öldürücü olma avantajı bulunan bu tüfeklerin isabet oranı daha yüksek.

YERLİ ÜRETİM OLACAK

Türkiye ayrıca üretimini geçekleştireceği bu tip silahlarla yerli üretim kabiliyeti de kazanmış olacak. TSK envanterinde geçmişteki hafif silahlar, piyade tüfekleri, yabancı tasarım birtakım silahların Türkiye'de lisans temini yoluyla üretilirken, bu kabiliyetin kazanılması ile söz konusu tür silahın tasarımı tamamen Türkiye'ye ait bulunacak.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious