MKYK toplantısında AK Parti'nin izleyeceği yol belirlenecek

MKYK toplantısında AK Parti'nin izleyeceği yol belirlenecek.16326
  • Giriş : 07.04.2008 / 10:23:00
  • Güncelleme : 07.04.2008 / 10:36:26

AK Parti'nin bugünkü MKYK'sında AK Parti'nin izleyeceği strateji belirlenecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın açtığı kapatma davasının ardından strateji belirlemeye çalışan AKP’de gözler, yarın toplanacak Merkez Karar ve Yürütme Kurulu’na çevrildi.

Büyük Kongreden sonra partinin en üst karar ve yönetim organı olan ve aralarından AKP ile yollarını ayıran Abdüllatif Şener’in de bulunduğu 50 kişiden oluşan AKP MKYK yarın tarihi toplantılarından birini yapacak.

AKP Genel Merkezi’nde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında kapatma davasının ardından ilk kez toplanacak olan MKYK’da AKP’nin bundan sonra izleyeceği strateji belirlenecek.

Kapatma davasının açılmasının ardından, Anayasa’nın siyasi parti kapatmalarını düzenleyen 68 ve 69’ncu maddelerinde değişikliğe gitmeyi planlayan AKP, bu yöndeki çalışmaların tepki görmesi nedeniyle, Avrupa Birliği reformlarını da kapsayan demokratikleşme paketine yöneldi.

MKYK’da bu hafta içinde Meclis gündemine getirilmesi ve Meclis’teki siyasi partilerin görüşüne sunulması beklenen anayasa değişikliğinin sadece siyasi parti kapatmalarıyla ilgili mi, yoksa geniş kapsamlı bir demokratikleşme paketi mi olacağına karar verilecek. AKP, 15-20 maddelik bir demokratikleşme paketini gündeme getirme kararı alırsa, din dersinin seçmeli olması, vatandaşlık tanımının değiştirilmesi ve özgürlüklerin genişletilmesine ilişkin düzenlemelerin yapılması gündeme gelecek.

301. MADDE PAKETTE YER ALACAK MI?

Türk Ceza Kanunu’nun en tartışmalı maddesi olan ve AB’nin uzun süreden beri ısrarla değiştirilmesini istediği 301. madde konusunda da MKYK’dan bir karar çıkacak. Başbakan Erdoğan, konuyla ilgili olarak “Soysal Güvenlik Yasa Tasarısı’nın ardından ele alacağız” açıklamasını yapmıştı. TBMM Genel Kurulu’nda bulunan Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı görüşmelerinin en az iki hafta daha sürmesi bekleniyor. Hazırlanan paketle ilgili muhalefet partileri ile uzlaşı arayışına girmeyi düşünürken MHP’nin 301. madde değişikliğinin de bulunduğu pakete sıcak bakmayacağı belirtiliyor.

ERDOĞAN’A YETKİ

Öte yandan MKYK toplantısında Başbakan Erdoğan’ın kapatma davası sürecini yönetmek için yetki alması da bekleniyor.

Erdoğan, başta hazırlanmakta olan savunma ve izlenecek diğer stratejiler için yetkili olacak ve bundan sonraki süreci yönetecek. Partide savunma hazırlıkları ise Devlet Bakanı Cemil Çiçek’in başkanlığındaki komisyon tarafından yürütülüyor. 3 Mayıs’a kadar savunmayı Anayasa Mahkemesi’ne vermek zorunda olan AKP’nin bu süreyi sonuna kadar kullanacağı ve uzatma talebinde bulunması da bekleniyor.

MUHALEFETİN NABZI

22 Temmuz seçimlerinin ardından Anayasa’da üçüncü defa değişiklik yapmayı planlayan AKP’nin muhalefet partilerini de bu sürece katmak için çaba harcayacağı belirtiliyor. CHP ve MHP’nin sıcak bakmadığı söz konusu paket için hakkında kapatma davası açılan DTP’nin kendilerini de kurtaracak bir formül olması halinde destek verebileceği ifade ediliyor. Referandum kozunu da elinde bulunduran AKP’nin nasıl bir yol izleyeceğine yarın MKYK toplantısında karar verilecek. Toplantının ardından geniş bir açıklama yapılması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious