Mobilya sektörü büyüyor

  • Giriş : 15.08.2008 / 21:11:00

10 yıl önce 75 milyon dolar civarında olan yıllık mobilya ihracatın bugün 1.5 milyar dolara ulaştığı belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kolin Hotel'de derneğin üyeleriyle bir toplantı yaparak, sektörün sorunlarını masaya yatıran Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği Başkanı Memduh Boydak, toplantı sonrasında belirledikleri bazı sorunları gazetecilerle paylaştı. Boydak, mobilyacılığın istihdam yoğun bir sektör olduğunu ve istihdama uygulanan vergilerin sektör için bir sorun teşkil ettiğini söyledi. Boydak, şu an Türkiye'de asgari ücretin düşük olduğu gibi söylemler olsa da asgari ücretin üzerine uygulanan vergilerle beraber işgücünün son derece pahalı bir vaziyete doğru gittiğini ileri sürdü.

Son dönemde siyasi istikrarsızlığa bağlı olarak tüketici talebinde gerileme olduğunu dile getiren Memduh Boydak, “İnsanlar öncelikle gıda, giyinme ve barınma ihtiyaçlarını ön plana alıyorlar. Bu tür siyasi istikrarsızlıklarda mobilya sektörü öncelikli olarak nasibini alan sektör oluyor. Geçtiğimiz altı ayda, mobilya sektörü, zor günler yaşadı” dedi.

Eskiden sürekli olarak döviz kurlarının arttığından şikayet ederken, bugün tam tersine bir durumun söz konusu olduğuna dikkati çeken Boydak, “Döviz kurlarının düşmesi şu an atılım içinde olan mobilyacıların ihracat faaliyetlerini olumsuz etkilemekte. Bir sene önce yüzde 10 kar marjıyla sattığınız bir ürünü bugün yüzde 10 zararla satıyor olabiliyorsunuz. Bu da sektörün ihracatının gelişimi bakımından sorun oluşturuyor. Ancak yine de bundan 10 yıl önce 75 milyon dolar civarında olan ihracatımız bugün 1 milyar doları aşmış vaziyette. 2008 yılı itibariyle 1.5 milyar dolara yakın bir ihracat rakamı söz konusu olacak. Yılın ilk yedi aylık diliminde ihracat oranında yüzde 42 gibi bir artış söz konusu. Ama bizim taban rakamlarımız düşük olduğu için henüz yetkin düzeye gelmiş değiliz. Aslında Türk mobilyacılığının ihracatının 5 milyar dolar mertebelerine ulaşması lazım ki gerçek ihracattan söz edebilelim. Esasında bugün üyelerimiz 100'ün üzerinde ülkeye ihracat yapmaktadırlar. Bunların da büyük bir çoğunluğu Avrupa ve Amerika ülkeleri. Yani gelişmiş batı toplumlarına ihracat yapmaktalar. Bizim mobilyalarımız gelişmiş ülkelerde talep görüyorsa diğer gelişmekte olan ülkelerde çok rahat bir şekilde kabul edilebilir bir durumda olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*