MOBİSAD: Numara taşımada sesli uyarı şart

MOBİSAD: Numara taşımada sesli uyarı şart.12326
  • Giriş : 15.06.2009 / 15:56:00

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İşadamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Murat Dursun, numara taşıma uygulamasında sesli uyarının şart olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Murat Dursun, yazılı açıklamada, Telekomünikasyon Kurumunun, aranan abone eğer numarasını taşıdıysa, arayan abonenin işletmecilere göre belirlenen farklı sinyallerle uyarılacağını belirttiğini hatırlatarak, abonelerin, işletmecilerin tanımlandığı farklı sinyal tonları ile uyarılmasının yeterli olmadığını kaydetti.

Abonelerin hangi sinyalin hangi işletmeciye ait olduğunu bilmelerini sağlamanın son derece zor olacağını ifade eden Dursun şunları kaydetti:

''Uygulamaya bu şekilde başlanılması halinde ciddi bir tüketici şikayeti ve mağduriyetinin ortaya çıkacağı görüşündeyiz. Doğru uygulama; abonelerin sinyalin yanı sıra sesle uyarılmalarıdır. Numara taşıma uygulamasında 'sesli uyarı' şarttır. 'Aradığınız numara başka operatöre/işletmeciye taşınmıştır' benzeri birkaç saniyeyi kapsayacak sesli bir uyarının yapılması daha yeterli olacaktır. Uygulamanın ileri aşamalarında, aboneler üzerinde yeterli bilinirlik sağlandıktan sonra sadece sinyal uygulamasına geçilmesi yeniden değerlendirilmelidir.''

Yönetmeliğin ilgili maddesinde de tüketicilerin korunmasına dönük olarak uygulamada benzer düzenlemelerin yapılabileceğinin belirtildiğini vurgulayan Dursun, ''Sektörümüz ve tüketici açısından önemli gördüğümüz Numara Taşınabilirliği uygulamasının amacına uygun gelişmesi açısından belirttiğimiz düzenlemenin yapılması zaruretini Telekomünikasyon Kurumu'nun değerlendirmelerine sunarız'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*