MOBİSAD sahte cep telefonları konusunda uyardı

MOBİSAD sahte cep telefonları konusunda uyardı.9813
  • Giriş : 25.01.2008 / 10:50:00

Murat Dursun, piyasada 3 ayrı markanın sahte telefonlarının satıldığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği (MOBİSAD) Genel Başkanı Murat Dursun, piyasada 3 ayrı markanın sahte telefonlarının satıldığını belirterek, ''Genellikle çift sim kartlı sahte telefon modelleri yapmışlar. Oysa sahtesi yapılan ünlü markaların çift sim kartlı öyle bir modeli yok'' dedi.

Dursun, son günlerde Çin'de üretilen sahte cep telefonlarının piyasada satıldığını tespit ettiklerini söyledi. Uluslararası 3 markanın sahte telefonlarının yapıldığını bildiren Dursun, ''Genellikle çift sim kartlı sahte telefon modelleri yapmışlar. Oysa sahtesi yapılan ünlü markaların çift sim kartlı öyle bir modeli yok. Kutusuna, telefona bakıldığında uluslararası markaların orijinal logolarının vurulduğu, modellerin benzetildiği görülüyor'' dedi.

Üretilen sahte telefonların kullanma kılavuzlarının ve garanti belgelerinin orijinallerine benzetilmeye çalışıldığını belirten Dursun, ''Ciddi bir sahtecilik var. 3 ayrı markanın 7 ayrı modeli sahtecilik yoluyla tezgahlarda satılıyor'' diye tüketicileri uyardı.

-IMEI NUMARALARI KLONLANMIŞ-

Türkiye'ye yasa dışı yollarla sokulan sahte telefonların hemen hemen hepsinin klon telefon olduğunu ifade eden Dursun, ''8-10 yıl önce Türkiye'ye yasal yollarla sokulmuş, ama artık kullanılmayan cep telefonlarının IMEI numaralarını kopyalayarak, bu sahte telefonlara klonlamışlar. Böylece sahte cep telefonlarını, Merkezi Cihaz Kayıt Sistemi'nde yasal gibi göstermeye çalışıyorlar.

-CEP TELEFONU ALIRKEN DİKKAT-

Dursun, tüketicilerin cep telefonu alırken dikkat etmesi gereken 5 altın kuralı şöyle sıraladı:

-Fatura ve garanti belgesini mutlaka alınız.

-Garanti belgenizin doldurulmuş olduğunu kontrol ediniz.

-Cep telefonunuzun elektronik kimlik numarasının (IMEI) fatura ve garanti belgesi üzerine kaydedilmiş olduğunu kontrol ediniz.

-Kutu içerisinde yetkili teknik servis adres ve bilgilerinin ve Türkçe kullanma kılavuzunun bulunduğunu kontrol ediniz.

-Cep telefonunuzda *#06# tuşlarını kullanarak ekranda beliren IMEI numarası ile fatura ve garanti belgesi üzerine kaydedilen IMEI numarasının aynı olduğunu kontrol ediniz.

-İHBARLAR GELİYOR-

Sahte cep telefonları ile ilgili olarak pek çok ilden kendilerine çok sayıda ihbar geldiğini kaydeden Dursun, ''Piyasada bu sahte cep telefonlarından binlerce adet var'' dedi.

Dursun, sahte cep telefonları ile ilgili olarak vatandaşların (212) 231 02 31 numaralı telefondan MOBİSAD Tüketici Sorunları Masası'nı arayabileceklerini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious