Mobius: Türkiye krizde ayakta kalan ülke

Mobius: Türkiye krizde ayakta kalan ülke.6598
  • Giriş : 08.07.2009 / 14:06:00

Templeton Asset Management Ltd. Yönetim Kurulu Başkanı Mark Mobius, Türkiye'yi krizde ayakta kalan ve krizden güçlü çıkan bir ülke olarak gördüğünü belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mobius, ''Türk şirketleri ve ekonomisi konusunda pozitif düşünüyoruz. Yatırım yapmaya da devam edeceğiz'' dedi.

Mobius, Citibank'ın Citigold Select Özel Bankacılık Etkinlikleri kapsamında ''Gelişmekte olan Piyasalar ve Türkiye'' konulu bir sunum yaptı.

Piyasalarda para arzı ve türevler olmak üzere iki tane ''fil'' olduğunu söyleyen Mabius, ABD'deki toplam para arzında müthiş bir artış yaşandığını belirtti.

Mobius, para arzının bugün en güvenli yatırım alanlarına yöneldiğini, insanların en güvenli olduğunu düşündükleri hazine bonoları ve yatırım fonlarına rağbet gösterdiğini dile getirerek şunları kaydetti:

''İkinci filimiz de türevlerdir. Türevler iyi olabileceği gibi tehlikeli de olabilirler. Bunun bir çok şirkette etkilerini gördük. Bir çok şirket türevlerde büyük zarar ettiler. Hong Kong'da Citi Pasifik 2,4 milyar dolar, Güney Kore ekonomisi 2,2 milyar dolar, Meksika'nın en büyük hipermarket ve süpermarket zinciri de 1 milyar dolar zarara uğradı. Hatta bu şirket iflas etti.

Türevler büyümeye devam ediyor. Gelişmekte olan ülkelerde çok başarılı bir büyüme oranı yakalanmıştır, gelişmiş ülkelere göre iki kat daha hızlı büyümüşlerdir. Son dönemlerde belli bir yavaşlama var. Bu sene gelişmekte olan ülkelerde büyüme düzeyi sıfırda kalacaktır. Ama ABD, Japonya gibi gelişmiş ülkelerin ekonomisine baktığımızda yüzde 4'ler civarında bir küçülmeden söz edebiliriz.''

Önümüzdeki yıl gelişmekte olan ekonomilerin yüzde 3'ler düzeyinde hatta daha fazla büyümesinin öngörüldüğünü ifade eden Mobius, gelişmiş ülke piyasaların da toparlanacağını ama bu toparlanmanın gelişmekte olan ülkelerde daha hızlı olacağını söyledi.

Mark Mobius, nüfusu çok fazla olan Hindistan ve Çin gibi ülkelerin ekonomilerinin en hızlı büyüyen ekonomiler olduğunu belirterek, bu yıl Çin'deki büyüme oranının yüzde 7'yi aşacağını, bu oranın Hindistan'da ise yüzde 5'leri bulacağını ifade etti.

Gelişmekte olan ülkelerin Asya krizinden ders aldığını ve döviz rezervlerini çok güçlü tuttuklarını dile getiren Mobius, ''Gelişmekte olan ülkeler gelişmiş ülkelere göre daha fazla döviz rezervine sahipler. Son üç yılda gelişmekte olan ekonomiler son derece başarılı bir seyir izlemiştir ve gelişmekte olan ülkelerin menkul kıymetler piyasası çok daha başarılı olmuştur'' diye konuştu.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mobius, Türkiye'yi krizde ayakta kalan ve krizden güçlü çıkan bir ülke olarak gördüğünü, dünyadaki krizin Türkiye'ye çok büyük zorluk yaratmadığını belirtti.

Genel olarak Türk şirketlerinin çok başarılı olduğunu dile getiren Mobius, ''Gerçekten bu krizden güçlü çıktılar. Bence bunun sebebi şu; Türkiye'nin uzun geçmişi var. Geçmişte zorluklar yaşadı. O yüzden de nasıl adapte olacağını ve zor koşullardan nasıl çıkacağını biliyor. O yüzden Türkiye konusunda çok olumluyuz'' şeklinde konuştu.

Türk şirketleri ve ekonomisi konusunda pozitif düşündüklerini ifade eden Mobius, Türkiye'nin çok başarılı olacağını ve ileride Türkiye'ye yatırım yapmaya devam edeceklerini bildirdi.

Mobius, ''Bu nedenle ofis açtık ve burada hisse almaya devam ediyoruz'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*