Moda bu mevsim gri

Moda bu mevsim gri.12931
  • Giriş : 03.11.2007 / 09:05:00

Hemen her giyside ve aksesuarda kullandığımız gri, bu sezon her tonu ile rağbet görüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Uzay çağını çağrıştıran parlak tasarımlar ile tozlu raflardan alınmış silik parçalar podyumda yanyana. Ancak bu sezonun grisi ençok trikolara yakışıyor.

Her yıl olduğu gibi bu yılda da moda akımları, öncelikleri değişti. Kimi sezon romantizm kimi sezon da mekanik duygular modanın temel taşı oluyor. Yaşam koşulları ile de formülize edilen bu süreçte dikkatleri en çok moda renkler çekiyor. Modanın öncelikli takip edilen trendi olan renkler, kıyafetten aksesuara kadar pek çok yerde karşımıza çıkıyor. Renklerin bu derece baskın olduğu yaşamda bazen farkında olmadan o rengin psikolojik etkisinde kalınabiliyor.

Sezonun favori teması olan entrikalar, ciddiyet, hızla geçen şehir yaşamı olguları da gri renginin üstünlüğünü kanıtlıyor. Hemen her giyside, aksesuarda kullanıldığını gördüğümüz gri, yüzyılın mekanik dokusunu da içinde barındıracak şekilde ele alınmış bu sezonda. Her tonu ile karşımıza çıkan gri renk, kimi zaman canlı parlak yüzeylerle (rugan, saten ve gri taşlar) geleceği uzay çağını anlatırken kimi zaman da tozlu raflardan alınmışçasına (yünlüler, eskitilmiş kadifeler, yıkanmış efektli giysiler) geçmişin izlerini günümüze taşıyor.

Çeşitli tonlarıyla gri, en çok yünlü örgü giysilerde karşımıza çıkıyor. Kalın ve gösterişli hırkalar, triko elbiseler, minik bolerolar, kumaş inceliğindeki ipeksi kazaklar ve daha birçok örgü giyside son derece kullanışlı formlar ile birleştirilmiş gri renk. Hemen her ortamda ve yaş grubunda rahatlıkla tercih edilebilecek ender renklerden de olan gri açık tonları ile ferahlık sağlarken koyu tonları ile kullanılışlığı temsil ediyor. Politikacı, aristokrat ve işadamlarının vazgeçilmez rengi olan gri, bu sezonda geniş ürün yelpazesi ve binlerce tonu ile moda takipçilerinin gözde rengi olmayı başardı. Her sonbahar ve kış mevsiminde az da olsa mutlak suretli griye yer verildiğini biliyoruz. Oysaki bu sezonda gri baştan aşağıya tek renk olarak dikkat çekiyor. Görünümün hissettirdiği ciddiyet ve sadelik, kullanıldığı giysilerde de en belirgin özellik. Sadelikten yana tavır çizen bu renkte etekler, ceketler, tişörtler, kazaklar, ayakkabılar, şapkalar hatta çoraplar dahi net çizgiler ihtiva edecek biçimde tasarlanmış. Aksesuarların çok az kullanıldığı giysilerde büyük düğmeler ve cepler giysiye hareket kazandıran en önemli detaylardan.

Bununla birlikte erkeklerin her daim gözde rengi olmayı başaran gride kadınlara özgü maskülen bir feminenlikte gözden kaçmıyor. Etekler balon etek ya da kalem etek dediğimiz kesimlerle karşımıza çıkarken kumaşların asil sadelikleri dikkat çekiyor. Denge unsurunun tasarımların ana hedefi olduğu net biçimde gözlemleniyor. Formlar biraz hareketli ve kadınsı detaylara sahipse kullanılan kumaş ve aksesuarlar daha yalın ve grinin ağırlığına yakışacak özellikleri kapsıyor. Keskin çizgilerin hâkim olduğu maskülen tarzda bol paçalı erkeksi kumaşlardan tasarlanmış yüksek belli pantolonlar sezonun gözdesi. Klasik bedene oturan gömleklerde aynı tonların tercih edilmesi birçok modacı tarafından önerilen kompozisyon. Buna rağmen ipek, saten gibi daha dişi kumaşlardan tasarlanan gömleklerde kadınsı hatlar dikkat çekici. Fazla kiloların da saklanmasına yardımcı olan koyu gri tonları pek çok hanımın kurtarıcısı olacak gibi görünüyor. Kısa elbiselerle kullanılması önerilen diz altı yün çoraplar ve koyu gri taytlar da sezonun moda akımları arasında önemli bir yer tutuyor. Daha spor giyimi sevenlere etek altı ya da elbise altı önerilen taytlar sezonda diz altı yün çorap ve opak çoraplar olarak karşımıza çıkıyor. Yün çoraplar ve 80’lerin akılda kalan en önemli akımlarından biri olan tozluklar sayesinde sıradan görünümden uzak olmak mümkün. Evet diz altı yün çoraplar dedim. Çünkü bu yıl özellikle genç hanımlara önerilen bu çoraplar çok moda. Kısa botların favori ayakkabı modeli olduğu sezonda tasarımlar moda severleri düşünmüş ve hem tarz bütünlüğüne hem de mevsim şartlarına uyumlu olabilecek uzun yün çorapları farklı dokularla bir araya getirerek sezonun gözde moda akımı ortaya çıkarıldı. Kolej sıralarından çıkmış gibi görünen bu trentte gri ile ciddiyet ön plana alınıyor. Tüm tarzlarda dengenin çok önemli olduğunu bir kez daha gördüğümüz sezon modasında gri rugandan tasarlanmış yüksek topuklu, bağcıklı kısa botların yanı sıra çeyrek kollu manto ve ceketler de ilk üç sırayı temsil ediyor. Bu stil mantolarla giyilmesi önerilen upuzun eldivenlerin büzülerek kullanılması ayrı bir zarifliğe bürünmenize yardımcı olacaktır. Tıpkı eski siyah-beyaz filmlerdeki şıklığıyla unutulmayan aktrisler gibi uzun eldivenler, çeyrek kollu, etek kısmı aşağıya doğru bollaşan A formlu kabanlar, mantolar kullanabilirsiniz. Grinin tüm tonlarının kullanıldığı bu modellerde kendinden jakarlı ya da dokulu yünlü kumaşlar, gri kürk yakalar, geniş kol ağızları, yalın formlar şık detaylarla birleştirilmiş. Geniş yakalı elbise ve kemerler ise bu akıma destek veren parçalar arasında yerini alıyor. Daha romantik görünü stilde gri ile farklı bir resmiyet kazanılabilir.

Bunun yanı sıra daha spor görünmeyi arzu edenler diz altı uzun kalın saç örgüsü koyu gri hırkalar ve aynı renkteki bol pantolon ve eteklerle yıkanmış eskitilmiş yüzeyli bluzları kombinleyebilirsiniz. Özellikle kapüşonlu üstler ve gri kot pantolonlar bu tarz için uygulanılabilecek en doğru kombin. Buna rağmen ayakkabılarda daha sevimli olan fiyonklu ya da tokalı gri rugan babetler kullanmanızı tavsiye ederim. Son olarak siyah çantalarınızın yerine bu sezon da gri büyük çantaları tercih etmeniz doğru seçim olacaktır.

REYHAN YAZICI

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious