Moda'da bu hafta zamlara tepki vardı

Moda'da bu hafta zamlara tepki vardı.10072
  • Giriş : 08.11.2008 / 08:40:00

Moda İskelesi'nde her hafta "İçkini kap gel" eylemini düzenleyen Moda İskele Platformu üyeleri, bu hafta enerji zamlarını protesto etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Her hafta farklı bir konuyla protesto eylemi düzenleyen platform üyeleri, doğalgaz ve elektriğe gelen son zamları protesto ederek, "Ampul zammına son" yazan döviz açtı.

Bu hafta 16.'sı düzenlenen Moda İskelesi "İçkini kap gel" eylemi saat 20.00'da yaklaşık 50 kişinin katılımıyla gerçekleşti. Her hafta farklı bir konuyu protesto etmeye başlayan Moda İskelesi Platformu üyeleri, bu hafta Tüketici Konuma Derneği (TükoDer) ile ortak açıklama yaptı. Son dönemde elektriğe ve doğalgaza yapılan zamları protesto eden gurup, hükümetin yaptığı zamların abartı olduğunu belirterek, insanların dayanma gücünün olmadığını belirtti. Yanlarında getirdikleri; "Ampul zammına son", "Enerji yaşamdır, sermayenin kar hırsına terk edilemez" yazan dövizleri açtı. Grup, içki yasağıyla başlayan eylemelerinin hükümetin kabul edilemez zihniyetinde olan her türlü konuyu kapsayacağını niteledi. Moda İskelesi Platformu sözcüsü Tanguç Koç, artık eylemlerin sadece Moda halkına yapılan içki yasağını değil, tüm Türkiye'yi ilgilendiren sorunlar üzerine yoğunlaşacağını ifade etti. Eylemlerin daha kapsamlı olacağını kaydeden Tanguç Koç; "Son dönemde yapılan zamlarla insanlar çok zor duruma düştü. Doğalgaza
yapılan zam, en çok çocukları etkiliyor. Çocuklar sanırım bu kış çok üşüyecekler. Yapılan maaş zamlarının yanında bu son zamlar çok orantısız. Bu zamları yapan zihniyetle Moda'da içki yasağı getiren zihniyet aynıdır. Bizler bunlara artık dur demek için buradayız" diye konuştu.

Tanguç Koç, zamların geri alınmaması halinde "İçkini kap gel" eylemlerinin "Faturanı kap gel" eylemi olacağını vurguladı. Moda İskelesi Platformuyla ortak açıklama yapan TükoDer Genel Başkanı Ali Er; "Doğalgaz zammının ardından elektrik zammı da sıradadır. Özellikle enerji fiyatlarındaki IMF emriyle uygulanan otomatik zamlar, tüketicinin dayanma gücünü zorluyor. Son zamlarla tüketici sırtından vuruldu. Kışa girerken bu enerji zamları insanları zora sokacak. Tüketiciler ve tüketici örgütleri bir araya gelerek zamlara hayır demelidir" dedi.

Eylemlerin geleneğini bozmayan bazı protestocular ise yanlarında getirdikleri içkilerini içerek protestoya katıldı. Basın açıklamasının ardından "Masalın Aslı" isimli müzik grubu mini bir konser verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*