Modern bir propaganda aracı olarak internet siteleri

Modern bir propaganda aracı olarak internet siteleri.10116
  • Giriş : 20.04.2008 / 22:44:00
  • Güncelleme : 20.04.2008 / 22:49:16

Hızından hiçbir şey kaybetmeden gelişmeye devam eden teknoloji, her geçen gün hayatı kolaylaştırıyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Akıncılar, ilk hedefiniz yalan haberdir, ileri!

Baş döndürücü hızından hiçbir şey kaybetmeden gelişmeye devam eden teknoloji, her geçen gün hayatı kolaylaştıran nimetlerini insanoğluna sunduğu gibi son yıllarda siyasete de el attı. Gündelik yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelen internet sayesinde oldu tabii bütün bunlar.

Radyo, televizyon, gazete gibi yayınların yanı sıra yeni bir platform oluşuverdi kendini ifade etmek isteyen siyasilere, siyaset düşünenlere. Hatta sadece siyasiler değil halk da fikirlerini yazmaya, yaymaya başladı bu yeni platformda. Hele bir de video yüklenebilen YouTube türünden sitelerin hızla çoğalması ve furya halini almasıyla siyaset yapanların daha bir ilgisini çekmeye başladı sanal ortam. Özellikle 22 Temmuz seçimleri öncesinde meydanlarda olduğu kadar internet ortamında da büyük çekişmeler, çatışmalar yaşandı. Düzenlenen mitinglerin, toplantıların görüntüleri anında video paylaşım sitelerine yüklendi. Hatta liderler, partiler ve sesi yüksek çıkanlarla ilgili iddialar ve iddialara yanıtlar için de… Altına art arda olumlu-olumsuz yorumlar yazıldı. Seçimler geride kalsa da bu durum aynen devam ediyor. Geçen süreçte sanal ortamda sürdürülen mücadele için profesyonel adım atanlar da oldu tabii. AK Partili gençler, partilerine ve liderlerine yönelik olumsuz eleştirilere ve kendilerine göre iftira niteliği taşıyan yayınlara karşılık vermek için sistemli bir mücadele sürdürüyor. Bu amaçla kurdukları yaklaşık 30 kişilik gruba da ‘Sanal Akıncılar’ adını vermişler. Temel amaçlarını ‘internetteki forumlar, haber siteleri ve video paylaşım sitelerinde yer alan AK Parti ile ilgili dezenformasyonların doğrularını yazmak ve yaymak’ olarak açıklıyorlar. Başkanlığını AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu üyesi Melih Bulu’nun yaptığı Sanal Akıncılar, haber sitelerindeki haberlere yorum yazıyor, forumlara üye oluyor, ünlü sosyalleşme sitesi Facebook’ta grup oluşturuyor ve YouTube’a video yükleyerek parti politikalarını anlatıyorlar.

Sanal Akıncılar, medya uzmanlığı ve alan uzmanlığı şeklinde iki farklı alanda çalışmalarını yürütüyor. Grup üyeleri, kendi aralarında önemli gördükleri gazete ya da haber sitelerini paylaşıyor. Her üye kendisine düşen internet sitelerine yoğunlaşıyor. Melih Bulu, iç politika, dış politika ve ekonomi gibi konularda bazı üyelerin ayrıca uzmanlaştığını anlatıyor. Sanal Akıncılar’ın tamamı üniversite mezunu veya eğitimine devam ediyor. Bulu, 30 üye çevresindeki 10 kişiyi aktif hale getirip, internet üzerinden partileri için çalışan kişi sayısını 300’e çıkardıklarını belirtiyor. Aslında Sanal Akıncılar’ın her birinin kendi işi gücü var. Ortak özellikleri günlerinin çoğunu internet medyası karşısında geçiriyor olmaları. Melih Bulu, Sanal Akıncılar’ın bilişim teknolojilerine çok yatkın isimlerden oluştuğunu belirterek, “Ekip üyeleri interneti çok iyi bilmenin yanı sıra, siyaseti hem ülke çapında hem de dünya çapında izleyen meraklı gençlerden oluşuyor.” diye konuşuyor.

Melih Bulu, özellikle medyadaki haberlerin yanlış yönlendirmeleri konusunda hassas olduklarını ifade ediyor. Bu nedenle gençlerin yanlış yönlendirme ile mücadele konusunda ciddi eğitimlerden geçtikleri bilgisini veriyor. Bu amaçla özellikle internet medyasından önemli isimlerin periyodik bir şekilde Sanal Akıncılar’a eğitim verdiğini kaydederek şöyle devam ediyor: “Mesela hem Türkiye’den hem de dünyadan örnekler vererek, psikolojik harekâtların nasıl yapıldığını, bunun medya ayağının nasıl kullanıldığını anlatıyor eğitimcilerimiz.” Bulu, üyelerin özellikle kritik dönemlerde Sanal Akıncılar’ın performanslarını takip ettiklerinin altını çiziyor. “Kritik zamanlarda performansları izliyoruz. Seçimler döneminde herkesin günde kaç habere yorum yaptığı, kaç tane mail attığı günlük raporları vardı. Yaptığı haberleri paketleyip diğer arkadaşlara da gönderiyoruz. Bu sayede bilgi havuzu oluşuyor.” şeklinde konuşuyor.

Chp’li gençlerden çok oy aldık

Ömer Faruk Karataş, teknoloji ve reklam sektöründe çalışıyor. Boğaziçi Üniversitesi Tarih ve Uluslararası İlişkiler bölümlerinde çift ana dal eğitimi alarak mezun olmuş. Sanal Akıncılar kurulmadan önce de partili arkadaşlarına, yöneticilerine, Türkiye’de yeni bir gençliğin olduğunu anlatıyormuş. ‘Kayıp gençlik’ dediği bu gençliğin güncel gelişmelerden ve siyasetten habersiz olarak yaşadığını düşünüyor. İstanbul’da bu gençliğin yaşadığı yerleri ‘bermuda şeytan üçgeni’ olarak anlatıyor. Avrupa yakası’nda bu üçgenin Etiler’den başlayıp Kuruçeşme ve Bebek arasında; Anadolu yakasında ise E5’in altında Erenköy, Kalamış ve Suadiye’de kalan kısım olduğunu anlatıyor. Burada yaşayan gençlerin olayları çok sorgulamadığını, mail grupları yoluyla haberleştiklerini söylüyor. Kendisi de powerpointler ve fotoğraflar hazırlayarak bu mail gruplarına yönlendirdiğini ifade ediyor. Karataş, “Bu çalışmalar sayesinde önceden CHP’ye oy veren birçok gencin oyunu aldık.” diyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Dubai’deki işletme eğitiminin ardından Bahçeşehir Üniversitesi’nde Avrupa Birliği İlişkileri üzerine yüksek lisans yapan Ömer Faruk Korkmaz, ‘muhafazakâr olmayan’ diye tanımladığı medya kurumlarında yayımlanan haberlere yorum yazdığını söylüyor. “Bazı kuruluşlar çok yanlı haber yapıyor, bazıları da işi hakkını vererek yapıyor.” diyen Korkmaz, politika haricinde spor sitelerine de yorum yazıyor. Ama daha çok güncel ve politika haberleriyle ilgileniyor. Ömer Faruk Korkmaz, insan ilişkilerinde empatinin önemine işaret ederek, internet sitelerinde yorum yazarken de diğer yorumcuların yorumlarını çok dikkatli okuduğunu ve anlamaya çalıştığını belirtiyor. “Kendi doğrularını anlat ama temelde dinle” sözleriyle, takip ettiği stratejiyi anlatıyor. Mütevazı ve iğneleyici olmayan bir üslubun daha uygun ve başarılı olacağını düşünüyor.

Özel bir şirkette kontrol amiri olarak çalışan 23 yaşındaki Ahmet Cihat Şuvak, ‘Doğruları insanlara anlatmak istiyorum.’ diyor. İnternette yayınlanan haberlerde çok kötü yorumlarla karşılaştığını ama editörlerin farklı düşüncelere yer vermediğini ifade eden Şuvak, kendisine hedef kitle olarak heavy metalci grupları seçmiş. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İşletme bölümünde okuyan Şuvak, kendisinin de heavy metale olan ilgisini kullanarak AK Parti’yi anlatmaya çalışıyor. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nde Kamu Yönetimi bölümünde okuyan 24 yaşındaki Melek Duman ise Sanal Akıncılar’ın bayan üyesi. İnternet medyasında sürekli takip ettiği bir sitenin olmadığını; güncel haberlere yorumlar yazdığını söylüyor. Sanal Akıncılar’a katılma nedenini “Görüşlerimi insanlara daha rahat iletmek istedim.” sözleriyle açıklıyor. Duman, yorum yazmanın kendisini geliştirdiğini de düşünüyor. “En azından bir yerlerde bir şeyler söylüyorum. 1-2 kişiyi etkiliyor olmak bile bana yetiyor.” diyor.

ÖNDER DELİGÖZ-ZAMANGENÇLİK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious