Modern köle tacirleri 'telekulak'a takıldı

Modern köle tacirleri 'telekulak'a takıldı.11103
  • Giriş : 01.06.2009 / 23:57:00

Dinlemeye takılan cümle hepsini özetliyor: "Peşin ödeyip satın aldım eşek gibi çalışacaklar"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yurtdışında getirdikleri insanları zorla temizlikçi, hastabakıcı, maden işçisi, fahişe olarak çalıştıran çete üyelerinin telefon konuşmaları da tüyler ürpertici. Modern köle tacirleri 15. yüzyıldaki gibi maden ocaklarına bile köle göndermiş.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, insan kaçakçılığı yaptıkları belirlenen, aralarında iki polis ile yabancıların da bulunduğu suç örgütü üyesi 18 kişi hakkında 10 yıldan 18 yıla kadar hapis istemiyle açtığı davanın iddianamesinde, sanıkların yaptıkları telefon görüşmeleri de yer aldı. Örgüt lideri olduğu ileri sürülen Yunus Emre Ş.'nin, H.A. adlı kişiyle yaptığı telefon görüşmesinde, Gürcistan uyruklu bir kişinin çalışmak istememesi üzerine, “Ben onların paralarını peşin ödedim, satın aldım, eşek gibi çalışacaklar, borçları bitene kadar çalışacaklar” demesi dikkat çekti.

Çobanlığa veririz

Zorla çalıştırılan yabancı uyruklu mağdurların iş değişikliklerine ilişkin görüşmelerin de kaydedildiği dinlemelerde, kömür ocağında çalışmak istemeyen mağdurların çoban yapılıp, yerlerine yeni elemanlar gönderilmesi de isteniyor. Yunus Emre Ş.'yi arayan Çetin A. adlı kişi, Çamlıdere İlçesi'nde daha önceden Muhittin Dayı diye hitap ettikleri şahıstaki elemanların işten çıktığını belirterek, şu an için kömür ocağında çalışacak yabancı uyruklu elemana ihtiyaç olduğunu söylemesi üzerine, Necdet K. adlı kişiyi Çamlıdere'ye gönderen Yunus Emre Ş.'nin, “Buradaki elemanları alıp Hatice adlı grup başkanını arayarak bunları çobanlığa verelim” dediği saptandı. Yunus Emre Ş.'nin ayrıca, “Çetin'de iki eleman var, onları da yarın sabah otobüsle Çamlıdere'ye (kömür ocağına) gönderirsin” dediği belirlendi.

Terminalde ağlayınca

Dinlemeler sırasında, en ilginç olay ise Kuşadası Otobüs Terminali'nde yaşandı. Necdet isimli kişi Yunus Emre Ş.'yi arayarak, kendilerine gönderdiği Türkmen kızın, Kuşadası garajına geldiğini, ancak kızın ağlayarak garajı ayağa kaldırdığını, zaten buraya da ağlayarak geldiğini ve polislerin de olay yerine geldiğini söylediği tespit edildi. Yunus Emre Ş.'nin ise “Gümüş” isimli yabancı uyruklu kadını arayarak, “Kuşadasına gönderdikleri Türkmen kız polisi başına topladı hemen onu ara, başımızı belaya sokmasın. Öyle böyle konuşmasın yoksa ikimizin de başını belaya sokar” dediği belirlendi.

Tutanak düzenlemedi

Necdet isimli kişinin yeniden Yunus Emre Ş.'yi arayarak, “kızın ağlaması üzerine yanına gelen polislere kendisinin buraya dövülerek ve pasarpotunun zorla alınarak çalışmaya gönderildiğini söylediğini, ancak polisler arkadaşı olduğu için konu hakkında tutanak tutturmadığını, kendisine bir daha eleman gönderirken zoraki göndermemesini istediği” kayıtlara geçti.

“Neden tecavüz ettiniz”

Bunun üzerine Yunus Emre Ş.'nin “Gümüş” isimli kadını bir süre sonra arayarak, Kuşadası'na gönderdiği kadının dokuz buçuk arabasıyla geldiğini, Ankara'ya girmeden önüne çıkıp alacaklarını söylediği, bu sırada “Gümüş” ün telefonunu alan Şükrü isimli şahsın da, “Kadına neden tecavüz ettiniz ayıp değil mi” diyerek küfürler ettiği belirlendi. Türkmen kadının Ankara'da Yabancılar Şubesi'ne götürüldüğü belirlenirken, örgüt lideri Yunus Emre Ş.'nin, Çetin A.'yı arayarak, “Dayı sıkıntılık birşey yok en fazla 'zorla çalıştırdılar'diyecek, biz de 'yok böyle birşey'diyeceğiz, daha sonra Gümüş'e söylerim uçak bileti parasını hazırla derim göndeririz” diye kadını yurt dışına göndereceklerini söylediği tespit edildi.

Polisin oyunu

Necdet A.'nın da kadını görmek için Yabancılar Şubesi'ne gittiğini Yunus Emre Ş.'yi aramasıyla anlaşıldı. Necdet A. telefonda, örgüt üyesi olarak cezalandırılması istenen polis memuru İ. Ç.'nin yanında olduğunu belirterek, “Kadının şikayeti yokmuş, bileti üzerinden en fazla 100 dolar ceza ödersiniz” dediklerini anlattığı kayıtlara geçti. Necdet A.'nın ayrıca polis İ.Ç.'nin biraz sıkıntı yaptığını da ifade etmesinin ardından, polis memuru İ.Ç.'nin de dışarı çıkarak Yunus Emre Ş.'yi arayıp, diğer memurların yanında öyle demesi gerektiğini söylediği belirlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*