Modern Naziler iş başında

Modern Naziler iş başında.13229
  • Giriş : 26.02.2008 / 17:06:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 15:30:15

Alman gazeteleri, Müslümanların Hz. Muhammed'e hakaret içeren karikatürlere tepkisini anlayışla karşıladığını söyleyen yıldız futbolcuya karşı linç kampanyası başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsviçre’nin Zürih takımında forma giyen Tunuslu futbolcu Yasin Eş-Şeyhavi (Yassine Chikhaoui), Danimarka’da yayınlanan ve Peygamber Efendimize hakaret içeren karikatürler hakkındaki sözleri nedeniyle ırkçı bir kampanyayla karşı karşıya.

İsviçre’de yayınlanan Sonntags Blick gazetesinin geçen hafta Tunuslu yıldız futbolcuyla yaptığı söyleşide Eş-Şeyhavi, bir soru üzerine Danimarka’da yayınlanan karikatürlere Müslümanların gösterdikleri tepkiyi anladığını, tepkilerin doğal olduğunu, karikatürlerin Müslümanlara hakaret ettiğini ve insanların bu karikatürlerden rahatsız olduğunu söylemişti.

Gazete, söyleşi sırasında kendisine yöneltilen “Karikatürleri çizenin öldürülmesini doğru buluyor musun?” sorusu üzerine Eş-Şeyhavi’nin “Bu yalnızca Allah’ın bileceği bir şey” dediğini yazdı.

Eş-Şeyhavi’nin bu son cümlesi Alman gazeteleri tarafından tepkiyle karşılandı. Yasin Eş-Şeyhavi’yle yapılan söyleşiyi kendi sayfalarında da yayınlayan Bild gazetesi bir de anket düzenleyerek Almanlara “radikal İslamcı” dediği Tunuslu futbolcunun Almanya’da oynamasının doğru olup olmayacağını sordu.

Flash Animasyonu

Yasin Eş-Şeyhavi’nin menajeri ise ortada bir yanlış anlama ve çeviri hatası olduğunu “Bu yalnızca Allah’ın bileceği bir şey” derken günahların cezasını yalnızca Allah’ın verebileceğini kastettiğini söyledi.

Almanya’dan Hamburg, Bayern Münih ve Werder Bremen’in Yasin Eş-Şeyhavi’yi transfer etmek istediği fakat Hamburg’un Alman gazetelerinin Eş-Şeyhavi aleyhinde yürüttükleri kampanya nedeniyle transferden vazgeçtiği bildirildi.

İSVİÇRE’NİN ZİDAN’I

1986 doğumlu Tunuslu futbolcu, 1.80 boyunda ve 80 kilo ağırlığında. Orta saha oyuncusu olan Yasin Eş-Şeyhavi hücuma dönük oyun stiliyle Cezayir asıllı ünlü Fransız futbolcu Zidane’a benzetildiği için “İsviçre’nin Zidane'ı” olarak tanınıyor.

Geçen yıl İnter Milan, Lyon, Arsenal, Bayern Leverkusen ve Marsilya gibi birçok Avrupa takımı Tunus milli takımında da oynayan Yasin Eş-Şeyhavi’yi renklerine bağlayabilmek için yarışmış ve Fenerbahçe de bu futbolcuyla ilgilenmişti.

Oynadığı futbolun yanında dürüstlüğü ve efendiliğiyle de öne çıkan yıldız futbolcunun yanında sürekli küçük bir seccade ve pusula taşıdığı ve namazlarını hiç ihmal etmediği söyleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious