Modern yaşam strese yol açıyor

Modern yaşam strese yol açıyor.6949
  • Giriş : 12.04.2007 / 00:00:00

İngiltere'de yapılan iki araştırma da modern yaşamın büyük strese yol açtığı ve bireyleri uykusuz bıraktığı görüşünü destekledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bir sigorta şirketi tarafından yapılan, bin 1 kişinin katıldığı araştırmanın sonuçları, büyük kentlerde yaşayanların hırsızlık, terör ve sağlık problemleriyle karşı karşıya kaldığı için uykusuz geceler geçirdiğini ortaya koydu.

Büyük kentlerde modern yaşam sürdüren bireylerin iklim değişikliği ve giderek artan ev fiyatları yüzünden strese girdikleri, 5 yıl öncesine göre çok daha stresli oldukları belirtildi.

Bir seyahat firmasının bin 700 kişiyle yaptığı araştırmaya göre de yetişkinlerin sadece yüzde 3'ü, gerektiği kadar uyuyabiliyor. Uykusuzluğun kaynağını ise stres oluşturuyor.

Ankete katılanların yarısından fazlası, stres ve uykusuzluk yüzünden kendini çok yorgun hissettiğini, konsantrasyon bozukluğu yaşadığını bildirdi.

Nöropsikolog David Lewis, insanların özellikle kontrolleri dışında gelişebilecek olaylar yüzünden büyük stres yaşadıklarını belirterek, modern toplumun anksiyeteye teslim olduğunun görüldüğünü söyledi.

Bireyin pek çok durumda kendini 'çaresiz' hissettiğini kaydeden Lewis, son 5 yılda stresin arttığını, bu artışın da büyük ihtimalle süreceğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious