Moğolistan'da, oy verme işlemi sona erdi

Moğolistan'da, oy verme işlemi sona erdi.10354
  • Giriş : 29.06.2008 / 20:42:00

Moğolistan'da, yeni hükümeti çıkaracak parlamentoyu belirlemek amacıyla düzenlenen seçimlerde oy verme işlemi sona erdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

2,6 milyon nüfuslu ülkedeki kayıtlı 1,5 milyon kadar seçmenin seçime büyük ilgi gösterdiği ve kimi seçim bölgelerinde katılım oranının yüzde 80'i geçtiği kaydedildi.

Oyların sayım işleminin başladığı, bununla birlikte ilk sonuçların yarın sabaha karşı alınmasının beklendiği belirtiliyor.

Kamuoyu yoklamaları, 2 güçlü partiden Moğolistan Halk Demokratik Partisi'nin, rakibi Demokratik Parti'nin çok küçük bir farkla önünde olduğunu gösteriyor. Bu nedenle 76 sandalyeli parlamentoda (Büyük Hural) yer alacak küçük partilerin kilit önemde olmaları bekleniyor.

Son seçimde benzer bir sonuç alınmasından ötürü, ülkede 4 yıl içinde 3 başbakan değişti.

İşbaşına gelecek hükümetin önüne, madencilik alanındaki önemli projeler gelecek. Hem madencilik yasasının gözden geçirilmesi, hem de kimi önemli maden yataklarının işlenmesine ilişkin firmalarla imzalanmış anlaşmaların onaylanması gibi konular, yeni hükümetin önünde olacak. Gobi Çölü'ndeki Oyu Tolgoy bakır ve altın madenciliği projesinin uygulanmasıyla, kömür ve uranyum madenciliğinin geliştirilmesinin, ülke ulusal gelirini yüzde 34 oranında artıracağı hesaplanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious