Moldova'da Yalova'yı örnek aldı

Moldova'da Yalova'yı örnek aldı.11170
  • Giriş : 28.10.2008 / 16:06:00
  • Güncelleme : 28.10.2008 / 16:12:54

Moldova'dan gelen 5 kişilik heyet, Yalova'ya gelerek, elma yetiştiriciliği konusunda bilgi aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Moldova Meyvecilik Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Mihail Rapcea ve 4 kişilik heyet, Yalova'ya gelerek, elma yetiştiriciliği konusunda bilgi aldı.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığının (TİKA) birlikte yürüttüğü proje çerçevesinde, Yalova'da bulunan Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü'nün misafiri olan Moldova heyeti, kentte incelemelerde bulundu.

Yalova ve çevresindeki özel meyve bahçelerini gezen heyet, enstitüde yapılan çalışmaları da inceleyerek Enstitü Müdürü Dr. Emin Ergun'dan bilgi aldı.

Moldova Meyvecilik Enstitü Müdürü Prof. Dr. Mihail Rapcea, incelemeleriyle ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkesinde bodur elma yetiştiriciliğinin yeni başladığını belirtti.

Ziyarette karşılıklı bilgi alışverişinde bulunduklarını anlatan Rapcea, ''Biz de yeni bir örnek bahçe tesis edeceğiz. Moldova'da destek sistemleri beton direklerle yapılıyor. Ancak burada metal direklerden telli destek sistemleri yapılıyor. Ayrıca burada gördüğümüz güneş ve dolu zararlarına karşı alınan örtü sistemlerini de ülkemizde uygulayacağız'' dedi.

Rapcea, ayrıca kiraz, ceviz ve badem yetiştiriciliği konusunda da Yalova'da çok önemli bilgiler edindiklerini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*