Moleküler ısı transferi sistemi tartışması sürüyor

Moleküler ısı transferi sistemi tartışması sürüyor.20962
  • Giriş : 28.01.2009 / 10:21:00

Baytek Isı Teknolojileri A.Ş, teknolojilerinin 1 kilovat enerjiyi tüketirken elde edilen ısı enerjisinin tamamını ortama ısı olarak verebilen bir teknoloji olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Baytek Isı Teknolojileri A.Ş'den yapılan yazılı açıklamada, son günlerde basın ve reklam yoluyla kuruma ''haddini aşan'' iftira ve karalama kampanyaları yapılmaya çalışılarak, ''tamamen'' Türk insanın emeği, bilgisi, çabası ve azimle çalışmaları neticesinde ortaya konulan, sadece ısıtıcılarda değil, buzdolabından, klimaya, araç radyatörlerinden, güneş kolektörlerine kadar bir çok alanda kullanılabilen teknolojilerinin, ''çarpıtmalarla'' zedelenmeye çalışıldığı belirtildi.

Teknolojilerinin, iddia edildiğinin aksine termodinamik yasalarına ve bilimsel bütün fizik kurallarına uygun olduğu öne sürülen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''İddia edildiği gibi 1 kilovat enerjiyle 4-5 kilovat elde etmek gibi hiçbir iddiamız olmadığı halde kasıtlı bir şekilde reklam amaçlı karalama kampanyaları ile halkımız yanıltılmaya çalışılmaktadır. Teknolojimiz, herhangi bir ısı kaynağından (elektrik rezistansı, katı, sıvı, gaz yakıtlar ve güneş enerjisi gibi) almış olduğu kaloriyi ortama en iyi bir şekilde, homojen olarak ve sadece ısı enerjisi olarak aktarabilen bir yapıya sahiptir. Amaç ortamı ısıtmaksa bunu en sağlıklı bir şekilde yapabilmenin yolu mevcut ısı kaynağınızdan almış olduğunuz ısıyı mümkün mertebe en geniş bir yüzey alanıyla havayla temas ettirebilmektir, tıpkı kombi radyatör sistemlerinde olduğu gibi. O yüzden kombi radyatörlerinin üzerinde rahatsız edici, el yakıcı bir sıcaklık oluşmadığı halde ısıtma alan yüzeyleri çok geniş olduğu için, kalorifer veya kombiden gelen ısı enerjisini bulunduğu ortama en verimli şekilde aktarıp doğal bir şekilde ortamı ısıtabilmektedir.

Heatpowercell moleküler ısı transfer sistemi, bu güne kadar elektrikli ısıtıcılarda uygulanamayan bu mantığı teknolojisi sayesinde uygulanabilir hale getirmektedir. Herhangi bir ısı kaynağından alınan kaloriyi emsallerine göre çok daha geniş bir yüzeye sahip olarak ortama aktardığından bulunduğu ortamı iyi bir şekilde ısıtabilmektedir. Elektrikli sobalarımızda kullanılan rezistanslarımızın üzerinde oluşan ısı cihazın bütün metal yüzeyine homojen bir şekilde aktarılabildiğinden (örnek: ESD 1 – 80 serisi ısıtıcılarımızın havayla temas yüzeyi 5,28 metre karedir), havadaki partikülleri yakmadan, nem düzeyine olumsuz bir etki yaratmadan, kızılötesi ışın, ışık ve radyoaktif dalga boylarında zararlı olup olmadığı belli olmayan unsurları ortaya çıkartmadan amacına uygun olarak sadece ve sadece ısıtma yapar.''

-''MARKA, TESTLER YAPILDIKTAN SONRA PAZARLAMA AMACIYLA OLUŞTURULDU''-

Açıklamada, ''Firmamızı, amacını aşan karalama kampanyalarıyla yıpratmaya çalışanların iddia ettikleri gibi teknolojimiz, 1 kilovat enerji tüketimi ile 5 kilovat enerji üreten bir teknoloji değil, 1 kilovat enerjiyi tüketirken elde edilen ısı enerjisinin tamamını ortama ısı olarak verebilen bir teknolojidir'' denildi.

Bazı ısıtıcılarla, Vecta ürünleri arasında oluşan enerji tüketim farklılığının, Vecta ürünlerinin enerjiyi ''yoktan var etmesinden'' değil, bu ısıtıcıların tükettiği enerjinin büyük bir kısmını görünen-görünmeyen ışık enerjilerine, bir miktarını ise ısı enerjisine dönüştürmesinden dolayı kaynaklanan ''verimsizliğinden'' kaynaklandığı savunuldu.

Açıklamada, şöyle devam edildi:

''O yüzden TSE laboratuvarlarında yaptırdığımız testlerde Baytek ürünlerinin bu tür cihazlara karşı yüzde 79,12'ye kadar tasarruf sağladığı belgelenmiştir. Ayrıca test raporlarının tamamı okunduğunda görülecektir ki Baytek'in ısıtıcısının daha az enerji tükettiği halde termostata geçtiği, diğer ısıtıcının ise test sırasında onlarca kilovat enerji tükettiği halde termostata geçemediği ayrıca belirtilmiştir. Bunun üzerine, Baytek, Vecta markası adı altında ürettiği ısıtıcılarının pazarlaması için yaptığı reklamlarda 'sıradan ısıtıcılara göre' yüzde 80'e varan enerji tasarrufu sağlar' ifadesini kullanmış enerji tasarrufu becerisini vurgulamıştır.''

Testlerde kullanılan Baytek ürünlerinin Vecta markasının tescilinden önce üretilen prototip ürünler olduğuna işaret edilerek, Vecta markasının söz konusu deneyler ve testler yapıldıktan sonra pazarlama amacıyla oluşturulduğu, deneylerde kullanılmamasının tek sebebinin bu olduğu belirtildi.

Açıklamada, ''TSE'de yapılan deneylerin tarihi 3 Kasım 2008 iken, Vecta'nın markalaşma tarihi 14 Kasım 2008'dir. TSE gibi güzide bir kurumumuzun olayların çarpıtılarak bu çirkinliğe alet edilmeye kalkılmasını anlamak ise mümkün değildir'' ifadesine yer verildi.

Baytek'in hiçbir şahıs veya firmaya husumeti olmadığı ve teknolojilerinden yararlanmak isteyen bütün kuruluşlara ve şahıslara açık olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Baytek'in amacı, dünyanın ve ülkemizin en önemli sorunlarının başında gelen enerji sorununa, tüketilen enerjiyi amacına uygun ve en verimli hale getirerek bir nebzede olsa çözüm olmaktır. Bu hususta üzülerek şunu görmekteyiz ki, kavram kargaşası yaratılarak kamuoyu yanlış yönlendirilmeye çalışılmaktadır. Kurumumuzu ticari çıkar ve kavgaların içine çekerek reklam yapmak isteyenleri halkımıza havale ediyor ve insanlık adına kınıyoruz. Onların bizi içine çekmeye çalıştıkları haddini aşan oyunlara ve karalamalara alet olmayacağımızı da sizlere beyan ediyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*