Molla Ömer Pakistan'da iddiası

  • Giriş : 09.09.2006 / 00:00:00

Taliban lideri Molla Ömer'in Pakistan'da yaşadığı iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CNN televizyonunun ABD istihbaratından bir kaynağa dayanarak duyurduğu habere göre, Taliban lideri Molla Muhammed Ömer Pakistan'da yaşıyor, ancak Ömer'in El Kaide lideri Usame bin Ladin'in yaşadığı sanılan bölgede olmadığı belirtiliyor.

İstihbarat yetkilisinin verdiği bilgiye göre tek gözünü Sovyetlerle yapılan savaş sırasında kaybeden Molla Ömer Pakistan'ın güneybatısındaki Belucistan eyaletinin başkenti Ketta'da ya da civardaki bir yerde yaşıyor. Yetkili bir keresinde Ketta'da Ömer'i sıkıştırdıklarını da belirtiyor. Yetkili Molla Ömer'in Taliban'ın günlük operasyonlarına katılmadığını ancak "en üst düzeyde rehberlik" yapmaya devam ettiğini ifade ediyor. Taliban'ın operasyonlarının ise askeri yetkili Molla Dadullah tarafından yönetildiği belirtiliyor.

İstihbarat yetkilisi Molla Ömer'in yakın arkadaşı Usame Bin Ladin'in ise Afganistan-Pakistan sınırındaki Becuar bölgesinde olabileceğini kaydediyor.

Daha önce de 2001 yılından bu yana gizlenen Molla Ömer'in Afganistan-Pakistan sınırı yakınlarında olduğu iddia ediliyordu. Son olaraksa Ömer'in NATO güçleri ile Taliban üyelerinin çatıştığı Afganistan'ın güneyindeki Kandahar'da olduğu söyleniyordu.

Önceki gün Afganistan'ın başkenti Kabil'de bulunan Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref Molla Ömer konusuna doğrudan değinmese de Afganistan'da olan hiçbir şeyin arkasında kendilerinin olmadığını ifade etmişti.

ABD, Molla Ömer'in yakalanmasını sağlayacak bilgi verenlere 10 milyon dolarlık bir ödül verileceğini duyurmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious