Moon'dan harekatı durdur çağrısı

Moon'dan harekatı durdur çağrısı.10904
  • Giriş : 04.01.2009 / 08:41:00

BM Güvenlik Konseyi, Gazze'de İsrail'in kara harekatı başlatmasının ardından acil toplantı kararı aldı. Genel Sekreter Moon, İsrail'e acil çağrıda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Güvenlik Konseyi toplantısının yerel saatle 19.00'da (TSİ 02.00) yapılması planlanıyor.

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin'in de toplantıya katılması bekleniyor.

MOON'DAN HAREKATI DURDUR ÇAĞRISI

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail'in hava saldırılarının ardından Gazze'ye başlattığı kara harekatının derhal sona erdirilmesi çağrısında bulundu.

BM basın bürosundan yapılan açıklamaya göre, Ban, İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile yaptığı telefon görüşmesinde, Gazze'de tırmanan şiddetten "son derece kaygı duyduğunu ve hayal kırıklığı yaşadığını" belirtti.

BM Genel Sekreteri Ban ayrıca, İsrail'den sivillerin güvenliğini sağlamasını ve ihtiyacı olanlara insani yardımların ulaşmasına izin vermesini istedi.

Ban, bölgesel ve uluslararası ortaklara da "çekilen acıların ve kan dökülmesinin derhal sonlandırılması için bütün nüfuzunu kullanması" çağrısında bulundu.

İsrail'in Gazze'ye kara harekatı başlatmasının ardından acil toplantı kararı alan BM Güvenlik Konseyi'nin TSİ 02.00 toplanması bekleniyor.

HAREKATA İLK TEPKİ FRANSA'DAN

Fransa, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne başlattığı kara harekatını kınadı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ''Fransa, Gazze'ye yönelik kara saldırısını kınamaktadır ve tehlikeli askeri tırmanışın uluslararası toplumun ateşkesi sağlamak için sarf ettiği çabaları zora soktuğunu düşünmektedir'' ifadesi vurgulandı.

LİBYA'DAN TARAFLARA ACİL ATEŞKES ÇAĞRISI

BM Güvenlik Konseyi'nin Gazze'deki durumu görüştüğü acil toplantısında, Libya'nın, Konsey'den taraflara acil ateşkes çağrısında bulunmasını isteyen bir başkanlık açıklaması metni dağıttığı öğrenildi.

Konsey'in basına kapalı devam eden danışma toplantısında görüşülmesi beklenen taslak metinde, İsrail'in Gazze'de kara harekatına başlamasının ardından Konsey'in taraflara acil ateşkes çağrısı yapması isteniyor.

Taslak metinde ayrıca, Gazze'deki insani durumun ağırlaştığı belirtilerek, sınır kapılarının da açılması dahil gerekli önlemlerin alınarak, acil ihtiyaçların Gazze'ye ulaştırılmasının gereği belirtiliyor.

Libya tarafından daha önce yılbaşında sunulan benzer bir karar tasarısı taslağı Konsey'de kabul görmemişti.

Türkiye, Konsey toplantısında ilk kez geçici üye olarak Daimi Temsilci Büyükelçi Baki İlkin tarafından temsil ediliyor.

Türkiye'nin Konsey'deki 2 yıllık geçici üyeliği 1 Ocak 2009'da başlamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*