Morales, kararını savundu

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, ülkesinin doğal kaynaklarını millileştireceğini açıklamasının ardından gelen eleştirilere yanıt verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bolivya Devlet Başkan Yardımcısı Alvaro Garcia Linera da bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, yeni kararnameyle yabancı şirketlerin artık aşırı kar sağlayamayacaklarını ifade etti. Linera, "Kararnameden önce Bolivya'da iş yapmak piyango kaznmak gibiydi. Çünkü karları suistimal ediciydi." dedi. Petrol ve Gaz Bakanı Andres Soliz de tesislerin devlet gözetiminde ve normal şekilde çalışmaya devam ettiğini belirtti.

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales'in ülkedeki enerji kaynaklarını, millileştireceğini açıklaması, çevre ülkeleri huzursuz etti. Morales'in kararından en çok huzursuz olan ülkeler Arjantin ve Brezilya. Morales, Brezilya, Arjantin ve Venezuela devlet başkanlarıyla Arjantin'de yarın bir görüşme yapacak.

Arjantin Devlet Başkanı Nestor Kirchner, Brezilya, Venezuela ve Bolivya devlet başkanlarını, yarın görüşmek üzere Arjantin-Brezilya sınırındaki Puerto Iguazu'ya davet etti. Arjantin Devlet Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Kirchner'in Brezilyalı meslektaşı Luiz Inacio Lula da Silva ile bir telefon görüşmesi yaptıktan sonra acil bir zirve toplanmasını istediği belirtildi. Arjantin Devlet Başkanlığı sözcüsü görüşmenin Arjantin-Brezilya sınırındaki Puerto Iguazu'da yapılacağı açıkladı. Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez de zirveye katılacağını bildirdi.

Bolivya Devlet Başkanı Morales'in ülkesinin doğalgaz kaynaklarını millileştireceğini açıklaması özellikle Brezilya'da endişeyle karşılandı. Başkan da Silva, dün kabinesi ile acil durum değerlendirmesi yaptı. Brezilya Enerji Bakanı Silas Rondeau kararın, "dostça" bir adım olmadığını söyledi. Brezilya Devlet Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada ise, Morales'in gaz fiyatları ile ilgili konunun ikili görüşmelerle çözeleceği yönünde da Silva'ya güvence verdiği kaydedildi. İki ülke arasındaki anlaşmanın sona ermesi durumunda, Brezilya'nın petrol ve doğalgaz şirketi PetroBas'ın yaklaşık 1 milyar dolar zarara uğrayabileceği belirtiliyor.

1 Mayıs İşçi Bayramı'nda konuşan Evo Morales doğalgaz ve petrol sektöründe millileştirmeye gidileceğini açıklamıştı. Morales'in açıklamasına göre, Bolivya'da faaliyet gösteren yabancı firmalar 6 ay içinde ya yeni sözleşmeleri kabul edecek ya da ülkeyi terk edecek. Geçiş döneminde karın yüzde 82'si devlete, yüzde 18'i de şirketlere gidecek. Morales ayrıca Bolivya ordusunun yabancı şirketlerin işlettiği doğal gaz sahalarını kontrol altına almak üzere harekete geçmesi talimatını vermişti.

Küba Meclis Başkanı Ricardo Alarcon ise Morales'in kararının, Bolivyalılar ve diğer Latin Amerika halkları için cesaret verici bir işaret olduğunu belirterek, karara destek verdi.

Öte yandan Bolivya liderinin kararından huzursuz olan İspanya'nın Dışişleri Bakanı Minguel Angel Moratinos da Bolivya Ticaret Ateşesi'ni çağırarak, ülkesinin gazın millileştirilmesi kararından duyduğu "derin endişeyi" aktardı. Bu kararın uygulanma metodundan endişe duyulduğunu ileten İspanyol Bakan, ikili ilişkilerde doğabilecek "muhtemel sonuçlar" konusunda da endişelerini aktardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious