Morgtaki cenazeler karıştı

Morgtaki cenazeler karıştı.45139
  • Giriş : 05.05.2008 / 16:03:00

İZMİR'deki Karşıyaka Devlet Hastanesi morgunda görevliler, Süleyman Demirhat ile Mehmet Sabri Yurtsever'in cesetlerini karıştırdı. Yanlışlıkla Yurtever'in ailesine teslim edilen Süleyman Demirhat'ın cenazesi, yakınlarının başvurusu üzerine toprağa verilme

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Olay, bugün saat 09.00 sıralarında Süleyman Demirhat'ın yakınlarınının cenazeyi almak için Karşıyaka Devlet Hastanesi'ne gelmesiyle ortaya çıktı. Zatürree tedavisi gördüğü Göğüs hastalıkları servisinde geçen cumartesi saat 23.00 sıralarında kalp krizi sonucu ölen 76 yaşındaki Süleyman Demirhat'ın cesedini almaya gelen çocukları, görevlilerle birlikte morga indi. Hollanda'da yaşayan yakınlarının gelmesi için cenazeyi 1 gün bekleten yakınları, 5 numaralı morga konulan Demirhat'ın cesedinin yerinde olmadığı farkedince büyük şok yaşadı.

Başka bir morgda bulunan cenazeyi kendilerine teslim etmeye çalışan görevlilerle tartışan Süleyman Demirhat'ın yakınları, hastane yönetimine başvurdu. Bunun üzerine hafta sonunda morga konulan ve yakınlarına teslim edilen cenaze bilgileri incelendi. Araştırma ardından Süleyman Demirhat'ın cenazesinin, 73 yaşındaki Mehmet Sabri Yurtsever ile karıştığı ortaya çıktı. Bingöl'de toprağa verilmek üzere karayoluyla gönderilen cenazenin konulduğu otobüs, Elazığ yakınlarında bulundu. Seyahat firması yetkililerinin de devreye girmesiyle Mehmet Sabri Yurtsever olarak teslim edilen Süleyman Demirhat'ın cenazesi, Elağız Devlet Hastanesi morguna konuldu.

Yakınlarının görüşmeleri ardından Mehmet Sabri Yurtsever ve Süleyman Demirhat'ın cenazeleri ambulanslarla karşılıklı olarak yola çıkartıldı. Ambulansların yolda buluşması ardından cenazelerin değiştirilerek gerçek ailelerine teslim edilecekleri bildirildi.

AİLESİ İSYAN ETTİ

Babalarının ölüm acısını yaşarken cenazenin kaybolmasıyla acıları bir kat daha artan Doğan Demirhat yaşadıklarına isyan etti. Hollanda'da bulunan yakınları için bir gün beklediklerini söyleyen Doğan Demirhat, “Morga indiğimizde babamı kendi ellerimle bıraktığım morgta olmadığını farkettim. Hemen görevlilerin yanına gittim. Bize başka bir numarada bulunduğunu söyleyip onu vermeye çalıştılar ancak o cenazeyi kontrol ettiğimizde gerçek ortaya çıktı. Bu sorumsuzluğun hesabının sorulmasını istiyoruz. Babamıza son görevimizi yaptıktan sonrada sorumlular hakkında yasal yollara başvuracağız” dedi.

Cenazelerin karışmasıyla ilgili olarak açıklama yapmayan hastane yetkilileri ise, soruşturma başlattıkları söyledi.

DAHA ÖNCE DE KARIŞTIRILDI

Karşıyaka Devlet Hastanesi'nde 2006 yılının ocak ayında da aynı gün ölen Melek Menemenli ile Muradiye Filik'in cenazeleri birbirlerine benzerlikleri nedeniyle hastane çalışanları ve yakınlarınca karıştırılmıştı. Filik'in yakınları İTO Meclis Başkanı Necip Kalkan'ın eşi İclal Kalkan'ın da akrabası olan Melek Menemenli'yi toprağa vermişti. Olayın savcılığa bildirilmesi ardından 1 gün önce Muradiye Filik olarak toprağa verilen Melek Menemenli'nin cenazesi gömüldüğü yerden çıkartılarak yakınlarınca Bornova Hacılarkırı Mezarlığı'nda toprağa verildi. Muradiye Filik'in cenazesi ise Melek Menemenli'nin çıkarıldığı yere gömülmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious