Morgül mü Josh mı?

Morgül mü Josh mı?.13031
  • Giriş : 03.05.2008 / 22:17:00

Bir magazin programında; Josh Hollaway mi, Türk erkekleri mi daha yakışıklı diye tartışma açılıyor. Muhabirin sorduğu kişiler ise; Kıraç, Kadir İnanır, Doğuş ve Yılmaz Morgül.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İlk üç ismi bir yere kadar anlıyorum da; Yılmaz Morgül’ün kendisini de içine alarak, beğendiğim sesiyle: “ Biz Türk erkeklerinin yanında...” diye söze başladığını görünce gülmekten kırılıyorum.

Tamam görüp görebileceğiniz en çirkin sakallar Josh Hollaway’indi. Hatta; Lost’u hiç izlememiş biri olarak, “muhteşem kadın Şehrazat!” ona dokunana kadar adını bile bilmiyorduk misafirimizin. Ama bizdeki şu Türk kompleksi var ya... İşte burada ünlülerimize katılmadan da edemiyoruz.

Biraz Orta Doğulu, biraz Avrupalı değişik bir karışım olarak çok göz doldurmadığımızı herkes biliyor ancak; bizim topraklardan da Tarkan’lar, Cüneyt Arkın’lar, Türkan Şoray’lar ve artık esamesi okunmasa da Hülya Avşar’lar çıkabiliyor; unutmayalım. Her sarışın, mavi gözlü yabancı için ülke yerinden oynuyor. Kimleri de iştiraksiz kalarak, aslında gayet de yakışıklı olan Josh’a yaptığı gibi haksızlık edip, kıskançlıktan hoşlukları görmezden geliveriyor.

Josh güzel, Cindy güzel, Pamela güzel... Bunun altında yatan aslında başka sebepler var. Amerika filmleriyle birlikte “estetik ve güzellik anlayışını” da bizlere ithal ettirdi. Onların normlarına uyanları yakışıklı ve güzel; uymayanları çirkin görür olduk. Herkesin coğrafyasından istisnalar dışında çıkabilecek boy pos belliyken; gümüş tabaklarda, film ışıklarında, onları göre göre yalnızca dünyaya sundukları Anglo- Sakson güzelliğini över olduk

Bu da bir tür kültür istilasıdır. Psikolojik silahtır. Geliri bizden kat kat yüksek olan Japonların kendilerini çok çirkin bulduklarını biliyor musunuz? Her birinin gerçekten de inanılması güç içe bakan, çarpık bacakları olduğunu. Ama bacaklarını farketmeyip, sadece Asyalı’lara özgü olan geniş burun kanatlarından nefret ettiklerini ve dünyadaki en fazla burun ameliyatının Amerikalıların dünyaya dayattığı “modele” benzeyebilmek için Japonya’da yapıldığını?

Yılmaz Morgül doğru örnek mi, ya da O kendini Türk erkeği timsali saymakta haklı mıdır bilinmez ama güzelliğin her ulusun kendi gözlerinde olduğunu söylemeliyiz.

Yani bir kız da çıkıp Josh’u beğenmedim, Morgül’ü alacağım derse de gülmeyin. Kültürümüzdendir, kültürümüzdendir!?

TELEVİZYONGAZETESİ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious