Mormon çocuklar ailelerine dönecek

Mormon çocuklar ailelerine dönecek.17178
  • Giriş : 30.05.2008 / 09:17:00

ABD'nin Teksas eyaletindeki yüksek mahkeme, 3 Nisanda polisin baskın düzenlediği, çok eşliliği savunan bir Mormon tarikatına ait çiftlikte bulunan 468 çocuğun ailelerine dönmesine karar verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Teksas Yüksek Mahkemesinin, ''çocukların istismar kurbanı olabilme riski taşıdığı'' tezinin temelsiz olduğuna hükmettiği ve bu karar uyarınca baskından bugüne kadar devlet korumasında bulunan çocukların ailelerine dönebileceği belirtildi.

Sosyal hizmetler yetkililerinin çocukların tarikata verilmesinin sorumsuzca bir davranış olacağı görüşünü taşımalarından hareketle bazı gözlemciler, olayla ilgili dosyanın Amerikan Yüksek Mahkemesine gönderilebileceği ve bu durumda da çocukların ailelerine kısa bir süre içinde dönmelerinin mümkün olamayabileceği görüşünü savunuyor.

Amerikan polisi, 16 yaşındaki bir kızın 50 yaşındaki kocası tarafından cinsel tacize uğradığına dair telefonla yapılan ihbar üzerine tarikat çiftliğine baskın düzenlemiş, çiftlikte bulunan 6 aylık ila 17 yaş arasındaki tüm çocuklar acilen devletin gözetimi altına alınmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious