Mormon tarikatı davasına yüzlerce avukat ve çocuk katıldı

Mormon tarikatı davasına yüzlerce avukat ve çocuk katıldı.17178
  • Giriş : 18.04.2008 / 03:06:00
  • Güncelleme : 19.04.2008 / 09:25:28

ABD'de çok eşliliği savunan Mormon tarikatıyla ilgili vesayet davasının ilk duruşmasına yüzlerce avukat ve çocuk katılınca kargaşa çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Teksas'ın San Angelo şehrindeki davaya bakan hakim, 416 çocuğun vesayetiyle ilgili karar vereceği duruşmanın ilk gününde, mahkeme salonunda denetimi sağlamakta güçlük çekti.

Hakim Barbara Walther,çocukların yüzlerce avukatının ve ailelerinin kanıtları değerlendirmesi için duruşmaya 1 saat ara vermek zorunda kaldı.

Aralarında tek tip pastel renkli elbiseleriyle çocukların annelerinin bulunduğu bu tarikatın üyeleriyle dolup taşan San Angelo'daki mahkeme salonunda görülen davada, çocukları 300'den fazla avukat temsil ediyor.

ABD tarihinde en büyük çocuk vesayeti davası olarak görülen duruşmanın hakimi Walther, öncelikli görevinin, bu çocukların ailelerine teslim edilmesi ya da Teksaslı yetkililerin gözetimine verilmesi konusunda karar almak olacağını belirtti.

Hakim, mahkemenin kesinlikle bir kişinin inançlarını uygulaması ve dini özgürlüğüyle ilgili karar verme niyetinde olmadığını kesin dille vurguladı.

Amerikan polisi, 16 yaşındaki bir kızın 50 yaşındaki kocası tarafından cinsel tacize uğradığına dair telefonla yapılan ihbar üzerine tarikat çiftliğine geçen hafta baskın düzenledi.

Çiftlikte bulunan 6 aylık ile 17 yaş arasındaki tüm çocuklar acilen devletin gözetimi altına alındı. Mormon tarikatı üyeleri, erkeklerin cennete gidebilmesi için en az 3 eşinin olması gerektiğine inanıyor.

Teksas eyalet yasası, bir evde cinsel taciz oluyorsa ve ebeveyn buna engel olmuyorsa, bu ebeveyn çocuğunun vesayetini kaybetmesini öngörüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious