Mortgage, yıl sonunda başlıyor

  • Giriş : 01.08.2006 / 00:00:00

Bakan Şener, Mortgage sistemi bu yıl sonu veya 2007'nin başından itibaren uygulanacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Nevşehir ve Nevşehir'in Avanos ilçesindeki şehir içi doğalgaz şebeke inşaatının başlatılması törenine katılmak üzere gelen Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Abdüllatif Şener, Nevşehir Valisi M.Asım Hacımustafaoğlu'nu makamında ziyaret etti.

Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Şener, Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın YAŞ toplantısı öncesinde Genel Kurmay Başkanlığı'nın açıklanması ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, kamuoyunda ortaya konulmaya çalışılan bazı fısıltıların önüne geçilmesi çerçevesinde konunun Bakanlar Kurulu'nda ele alındığını, Cumhurbaşkanı tarafından da alınan bu yönlü kararın onaylandığını belirtti.

Şener, "1991 yılından beri Mecliste bulunuyoruz. Bizler de bazı gelişmeleri kendi çerçevemizde izleriz, kamuoyundaki yansımaları ele alırız. Bu da sizleri makro düzeyde daha genel düşünmeye yönlendirir. Genel Kurmay Başkanlığı konusunda da gerçekçi olmayan bazı değerlendirmeler ve fısıltılar yayılmaya başladı. Bakanlar Kurulu olarak toplanarak kararımızı verdik.Verilen kararımız da sayın Cumhurbaşkanımız tarafından imzalanmıştır. Bu konuda hükümetimiz üzerine düşeni yapmıştır" dedi.

"MORTGAGE SİSTEMİNDE TÜM HAZIRLIKLAR SON AŞAMADA"

Şener, uygulamayı planladıkları Mortgage sistemi ile tüm hazırlıkların son aşamaya getirildiğini ifade etti. Şener, mortgage'ın ülkedeki inşaat sektörünü ciddi manada geliştirecek, planlı şehirciliği ortaya çıkartacak ve bu yönde daha sağlıklı bir kentlilik bilincinin de gelişimine önemli katkılar sağlayacak bir sistem olduğunu ifade etti. Şener, "Bu alandaki kayıt dışılığında önüne geçmesi açısından ülkemiz açısından önemli bir sistemi uygulamaya alacağız. Bu konudaki yasa taslağı Meclis alt ve ana komisyonunda kabul edildi ve Meclis'in gündemine geldi. Yeni yasama yılının başlamasıyla ilk olarak ele alınacak yasa tasarılarının içerisinde bulunuyor. Halen konuyla ilgili idari birimlerin kurulmasına da çaba harcanıyor. Yasanın çıkması ile öyle inanıyorum ki bu yılın sonu veya 2007 yılının ilk günlerinde Mortgage sistemi uygulamaya geçilir" diye konuştu.

Şener,Türkiye'nin sağlam ve sağlıklı bir ekonomiye sahip olduğunu dile getirerek, Ortadoğu'da yaşanan olumsuzluklardan etkilenebilecek bir yapı içerisinde olunmadığını vurguladı. Şener, şöyle dedi: "1979-1980 li yıllarda dünyada ham varil petrolün fiyatı 33 dolar iken,şehirlerarasında çalışan otobüsler bile petrol bulmakta zorluk çekiyorlardı.Özellikle son 2 yıldan beri dünyadaki ham varil petrol fiyatları 60-80 Dolar arasında dolaşıyor.Bu çerçevede ham varil petrol fiyatlarında 20 yıllık süreçte yüzde yüzü aşkın fiyat artırımı yaşanmasına karşın şu anda ülkemizde böyle bir sıkıntı yok.Ortadoğu'da bizlerinde istemediği gelişmeler yaşanıyor.Çocuklar katlediliyor.Büyük bir insanlık dramı yaşanıyor.İnsanlığın duygularını rencide eden görüntüler ortaya konuyor.Uluslararası güçlerin ve tüm insanlığın acılarına ortak oluruz.Türkiye Ortadoğu'da ateşkesin sağlanması için üzerine düşeni yapmaktadır.Türkiye yaşanan bu olumsuzluklar açısından ekonomik olarak olumsuz yönde etkilenmemiştir.Uluslararası rekabet yapabilen,istikrara dayalı ekonomik proğramımızın uygulanmasında bir sıkıntı yok.Ekonomimizin bu güçlü yapısı devam ediyor.Dolayısıyla bir olumsuzluk yaşanmıyor."

Nevşehir Valisi M.Asım Hacımustafaoğlu daha sonra Şener'e Avanos ilçesinde üretilen çanaktan yapılan bir Hitit vazosu hediye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious