Mortgage finansmanı konut talebiyle büyüdü

  • Giriş : 16.06.2007 / 23:38:00

Pazarları rehberinde, kaliteli konut ihtiyacının mortgage finansına talebi arttırdığı belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Merrill Lynch'in Yükselen Mortgage ve Tüketici Kredileri Pazarları rehberinde, kaliteli konut ihtiyacının mortgage finansına talebi arttırdığı belirtildi.

Merrill Lynch'in "Yükselen Mortgage ve Tüketici Kredileri Pazarları" rehberi, Orta ve Doğu Avrupa'da mortgage ve tüketici finansı talebi giderek arttığını ortaya koydu. Bu türdeki ilk çalışma olan araştırmada Merrill Lynch'in uluslararası yapısal finans araştırmaları başkanı Alexander Batchvarov ile ekibi, bölgedeki 12 ülke hakkında yakın zamanda toplanan verileri inceledi. Bu ülkeler arasında Türkiye'nin yanı sıra Estonya, Letonya, Litvanya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Kazakistan, Polonya, Romanya, Rusya ve Ukrayna da bulunuyor. Çalışmada ayrıca Ortadoğu ve Afrika'dan 8 ülkenin de benzer verileri incelendi. Araştırma, Orta ve Doğu Avrupa ile Ortadoğu ve Afrika'da, özellikle de hızlı büyüyen düşük ve orta gelir düzeyi grupları için konut finansmanının gelişimi yönündeki büyük potansiyelin altını çiziyor.
Batchvarov, "Düşük faiz ve enflasyon oranlarıyla sağlanan makro ekonomik istikrar ile mortgage kredileri daha fazla kişi tarafından ulaşılabilir hale geldi" diyor.

UKRAYNA ABD'Yİ GEÇTİ

Yüksek ev sahipliği oranları, Orta ve Doğu Avrupa pazarlarının belirgin bir özelliği. Ukrayna'da yüzde 81 olan konut sahipliği oranı, yüzde 69'luk orana sahip olan ABD'den daha yüksek. Mortgage kullanım da düşük ve bölgedeki ülkelerin çoğunun GSYİH'sinin yüzde 10'unun altında.

Merrill Lynch, Estonya ve Letonya'nın sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 20 olan konut kredisi kullanımı oranlarının, diğer ülkeler için uygun bir hedef teşkil ettiğini düşünüyor.

FİNANS SORUNU VAR

Ortadoğu ve Kuzey Afrika'dan (MENA) Merrill Lynch'in incelediği 8 ülkenin karşı karşıya olduğu en büyük sorun, talebi karşılayacak finansal ürünler geliştirmek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious