Mortgage konut fiyatlarını artırır!

  • Giriş : 22.02.2007 / 00:00:00

Century 21 Türkiye Genel Müdürü Ahmet Rauf Saatçi, mortgage(tutsat) sisteminin başlamasının ardından konut fiyatlarının yüzde 10-15 artacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tutsat'ın Türkiye’de uygulanmaya ve işlemeye başlaması için en az 1 yıllık bir zamana ihtiyaç duyulduğunu belirten Saatçi, “Konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar mutlaka danışmanlık almalılar” dedi. 2005-2006 döneminde gayrimenkul fiyatlarında gözle görülür bir artış olduğuna değinen Saatçi, özellikle şehir içindeki merkezi yerlerde bulunan fiyatlarda yaşanan artışların olağan olduğunu söyledi.

Son sekiz aylık süre içerisinde fiyatlarda bir artış olmadığı için gayrimenkul piyasasında nispeten bir durgunluk sözkonusu olduğunu kaydeden Saatçi; “Bu durum Mortgage'ın yasalaşmasıyla birlikte yerini kısa süreli olarak artma eğilimi gösteren fiyatlara bırakacaktır” dedi. Artışın, tutsat ile birlikte daha kolay koşullarla ev sahibi olmanın verdiği taleple ortaya çıkacağını öngören Saatçi, bu artışların bölgelere göre farklılık göstereceğini, ortalamanın ise; yüzde 10-15 gibi bir değerde seyredeceğini açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious