Mortgage ne getirecek?

  • Giriş : 20.02.2007 / 00:00:00

Kira öder gibi ev sahibi olma sistemi “mortgage”, artık hayata geçiyor. Bugün Meclis Genel Kurulu'nda görüşülecek yasa, konut finansmanında önemli yenilikler getiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alınmak istenen evin en az yüzde 25'inin parası hazır olmalı. Bir başka deyişle düzenli geliri olanların yararlanabileceği bir sistem. Uzmanlar, 'bu bir sosyal proje değil, sadece bir finansman modeli' vurgusunu bu nedenle özellikle yapıyor.

Sistemle istenilen her ev de alınamayacak. Öncelikle evin imara uygun olması gerekiyor.

Banka kredi istenen evi araştıracak ve uygun bulursa kredi verecek. Belirli bir vade ve faiz oranı yok, faiz piyasada belirlenecek. Sabit ya da değişken faiz seçenekleri olacak. Sabit faiz belirlendiğinde bu sözleşmede belirtilecek ve banka tek taraflı değiştiremeyecek.

Ödemeyi aksatana üç ay süre

Sistemde bir taksit ödenmezse ev hemen sahibinden alınmayacak. Ama ödemelerin düzenli olması büyük önem taşıyor.

İki taksit ödenmediğinde ev sahibine bir aylık bir süre tanınacak. Borç ödenmediğinde o zamana kadar yapılan ödemeler geri verilecek ev de banka tarafından satılacak.

Çıkmanın da bedeli var

10 yıl taksit ödedikten sonra ev başkasına devredilebilir, ancak bunun için kalan borcun yüzde 2'sinin ceza olarak ödenmesi gerekiyor.

Evi olanlar mortgage'dan yararlanamayacak kuralı yok. Sistem herkese açık. ancak ilk kez ev sahibi olacaklara Maliye ve Hazine’nin karşı çıktığı vergi avantajı öngörülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious