Mortgage'in faydası çok zararı az

  • Giriş : 14.03.2007 / 00:00:00

Konut kredisi kullanan tüketiciler, 5 Haziran'a kadar itiraz etmedikleri takdirde otomotik olarak mortgage kapsamına alınıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bankacılar, mortgage sistemine geçmenin daha avantajlı olması nedeniyle büyük itirazların gelmeyeceğini düşünüyor.

Referans Gazetesi'nde Selma Şenol imzası ile yer alan habere göre kamuoyunda mortgage olarak bilinen konut finansman sistemi "tutsat"ta, kredisini vadesinden önce kapatan tüketicilere yüzde 2 erken ödeme cezası geliyor. Ancak bu ceza, yasa çıkmadan önce konut kredisi kullanmış olan tüketicilere uygulanmayacak. Çünkü mevcut krediler, tutsat sistemine geçseler bile 4077 sayılı Tüketici Kanunu kapsamında değerlendirilmeye devam edecek. Tüketici Kanunu'nda ise erken ödeme cezası bulunmuyor ve tüketicinin kazanılmış haklarının korunacağını ifade ediyor.

Mevcut kredi kullanıcıları tutsat sistemine geçtiğinde Banka Sigorta muafiyetinden de yararlanabilecekler. Böylece 5 Haziran'dan sonra ödeyecekleri aylık taksitler düşecek. Tüketicinin önceden ödemiş olduğu BSMV ise kendisine iade edilmeyecek. Tutsat Yasası'nın getirdiği sigorta zorunluluğu konusunda ise bankalar farklı tutum izleyecek.

Bazı bankalar kazanılmış hak olduğu gerekçesiyle eski müşterilere sigorta zorunluluğu getirilemeyeceğini belirtirken bazıları da ikinci el piyasada kredilerin satılabilmesi için sigortalı olması gerektiğini, bu durumda kendi isteğiyle "tutsat"a geçenlerin sigorta poliçesi de yaptırması gerekeceğini savunuyor.

'SİSTEM AVANTAJLI, GİRMEK İSTEMEYEN ÇOK OLMAZ'

Tutsat kapsamında yer almak istemeyen tüketicilerin kredi aldığı bankaya 5 Haziran 2007'ye kadar dilekçe vermesi gerekiyor. Aksi takdirde mevcut bütün konut kredileri otomatik olarak sisteme dahil olacak. Ancak bankacılar sisteme geçmek avantajlı olacağı için eski müşterilerinden büyük itirazlar gelmeyeceğini düşünüyor.

Finansbank Bireysel Bankacılık Bölüm Başkanı Tunç Akyurt, müşterilerin bu konuda en büyük endişesini oluşturan yüzde 2'lik cezanın da alınmayacağının kesinleştiğini dile getirirken Garanti Bankası Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ali Fuat Erbil, 'Ayıplı malda sorumluluk net değil'
Bahadır Teker/İstanbul Mortgage GM.

"Yeni getirilen düzenleme ile ipoteğin paraya çevrilmesi için haciz yolu tanımlandı. Bu nedenle şu anda konut kredisi kullanmış olanlar eğer sisteme geçmezlerse, kredinin ödenemediği durumda sadece üzerine ipotek konulan mülk paraya çevrilebilecek. Ama geçerlerse borcunu ödemedikleri zaman malvarlıklarına da banka haciz koyabilecek. Bir de yasa ile ayıplı mal durumunda bankanın alacağı sorumluluk, banka lehine gevşetildi. Ama mevcut kredilerin 'tutsat'a geçişinde bankanın bu alandaki sorumluluğunun nasıl değişeceği konusu net değil. Bunun açıklığa kavuşması gerekiyor."

sonradan tüketici lehine oluşacak avantajlardan
yararlanmak için tüketicilerin sisteme şimdiden girmesi gerektiğini öne sürüyor. Mortgage tasarısını hazırlayan ekipte yer alan eski SPK Başkan Yardımcısı Bahadır Teker de tüketicilerin eski sözleşmesinin şartları değişmediği takdirde "tutsat"a geçmelerini tavsiye ediyor.

Anadolubank Perakende Pazarlama Müdürü Sarp Akkartal da yasanın eski konut kredisi kullanıcıları için avantajları bulunduğunu ama bankalarıyla yapacakları yeni sözleşmeye dikkat etmeleri gerektiğini söylüyor. Akkartal, "Kendisine yeni şartlar getirilip getirilmediğine baksınlar. Örneğin banka yeni sözleşmenin bir yerinde erken ödeme cezası ile ilgili madde koyarsa, tüketici avantajını kaybedebilir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious