Mortgage’ta vergi indirimine 2 yıl tehir

Mortgage’ta vergi indirimine 2 yıl tehir.7958
  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

İpoteğe dayalı konut finansman sisteminin (mortgage) altyapısını oluşturan yasa tasarısı Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tasarıda yapılan değişiklikle, ücretlilere aldıkları konut kredisi faizini Gelir Vergisi’nden düşme imkânı getiren düzenlemenin yürürlüğü 2008 yılına ertelendi. Hükümetten gelen tasarıda yer almayan vergi indirimi alt komisyon safhasında düzenlemeye eklenmişti. Tasarının görüşmeleri sırasında verilen bir önergeyle vergi indiriminin bütünüyle metinden çıkarılması istendi. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, vergi indiriminin kamu aleyhine sonuçlar doğuracağını belirterek, 10 yıl içinde oluşacak vergi kaybının 10 milyar YTL’yi bulabileceğini söyledi. AK Parti milletvekilleri ise Şener ve Unakıtan’ın karşı çıktığı vergi indiriminde ısrar etti. Bir süre ara verdikten sonra yeniden toplanan Komisyon, vergi indirimi düzenlemesinin 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren yürürlüğe girmesini kabul etti. Bakan Şener, mortgage sisteminin uygulamaya kontrollü girmesinden yana olduğunu söylerken iki yıl içinde bütçenin daha iyi duruma geleceğini ve vergi indirimi uygulamasının daha verimli olacağını belirtti. Vergi indiriminden faydalanacaklara ise sınırlama getirildi. Buna göre, 2008 başında yürürlüğe girecek olan vergi indirimi, ücretli çalışanlar, yapı kullanma izin belgesi alınmış konutlar ve 100 bin YTL’ye kadar kullanılan krediler için uygulanacak.

Komisyon, konut kredisi borcunu erken ödeyenlere getirilen yüzde 2’lik erken ödeme indirimi ile ilgili de değişikliğe gitti. AK Partili Mustafa Açıkalın’ın verdiği önergeyle, sistemin yürürlüğe girmesinden önce konut kredisi alan ve borcun tamamını kapatmak için başvuranlardan yüzde 2 oranında erken ödeme ücreti alınmayacak. Ancak sistemin yürürlüğe girmesinin ardından kredi kullanan ve borcunu kapatmak için başvuranlar indirimden yararlanacak. Tasarının yasalaşmasıyla halen sabit faizle işlem gören konut kredilerinde tüketicilere değişken faiz imkanı sunulacak. Bankalar verdikleri konut kredileriyle oluşturdukları fonu, yurtdışı piyasalara satabilecek ve bu yolla sisteme yabancı kaynak girişi sağlanacak. Artan kaynağın yeniden sisteme dönmesiyle ise faiz fiyatlarının düşmesi hedefleniyor. Sistem, kredi kullananlara ayrıca ‘kişiye özel faiz’ imkânı getirecek. Sistemin oturmasının ardından bankalar müşterilerinin sicilini takip ederek kredilerini düzenli ödeyenlere düşük, taksitlerini aksatanlara ise yüksek faiz uygulayabilecek. Tasarının yasalaşmasının ardından vergi indiriminin nasıl uygulanacağı ise SPK tarafından çıkarılacak bir yönetmelikle düzenlenecek. Tasarının mayıs ayı içinde yasalaşması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious