Moskova'da 'çarşaf' yok satıyor!

  • Giriş : 22.10.2006 / 00:00:00

Müslümanlar için giysi satan ilk ve tek mağaza Cemile'nin müşterileri, yeni Müslüman olmuş Ruslar ve Ukraynalılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tatar Camii içinde yer alan mağazanın müdürlüğünü yapan Elmira İdrisova, yaklaşık 1.5 yıl önce açılan Cemile'nin tahminlerinin ötesinde bir ilgi gördüğünü söylüyor.

Mağazada satılan giysilerin büyük bölümü Türkiye ile Suriye ve Lübnan gibi Arap ülkelerinden ithal ediliyor. Cemile'de türbandan başörtüsüne, çarşaftan namaz ve hac giysilerine, parfümden halıya kadar değişik ürünler satılıyor.

İdrisova, "En çok Türkiye'den aldığımız giysiler beğeniliyor. Çünkü Türk ürünleri Avrupa giyim tarzına çok yakın. İstanbul'a mal almaya bizzat ben gidiyorum" diyor. Her keseye uygun giysilerin bulunduğu mağazadaki en pahalı etikette 4500 ruble (yaklaşık 235 YTL) yazıyor.

En az 1-2 milyon Müslümanın yaşadığı tahmin edilen Moskova'da Cemile'nin müşterileri arasında Tatarlar, Çeçenler ve İnguşlar da var. Ancak İdrisova şöyle diyor:

"Asıl müşterilerimiz yeni Müslüman olmuş Ruslar, Ukraynalılar ve Moldovalılar. Din değiştirdikleri için gardıroplarını yeniliyorlar. Moskova'da İslama büyük bir ilgi var." İdrisova, Çarşaf bulunup bulunmadığı sorusuna, "Yok, çünkü kalmadı. İnanılmaz talep görüyor. Arap ülkelerinden getirdiğimiz çarşaflar kapışılıyor. Ama müşterilerimiz çoğunlukla siyah değil, renkli olanları sipariş ediyor" yanıtını veriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious