Moskova'da dazlaklar eylem hazırlığında

  • Giriş : 17.04.2008 / 14:50:00

Son günlerde yabancı düşmanlığı ile sık sık gündeme gelen Moskova dazlakları 20 Nisan pazar günü Adolf Hitler'in doğum günü nedeni ile eylem hazırlığı planlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yetkililer pazar günü zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmaması konusunda uyardı.

Ria Novosti haber ajansının verdiği bilgiye göre, Rusya İçişleri Bakanı Raşid Nurgaliyev polisin dazlakların saldırı eylemlerine karşı gereken önlemi alacağını kaydetti. İnsan hakları örgütleri de güvenlik güçlerinin yabancı düşmanlığı ve dazlak saldırılarına karşı daha dikkatli olmaya çağırdı. İsan Hakları Örgütü Moskova Büro Başkanı Aleksandr Brod yaptığı değerlendirmede kendilerinin içişleri bakanlığına özel bir başvuru yaptıklarını, 20 Nisan ve öncesinde güvenlik önlemlerinin artırılmasını istediklerini söyledi.

Rusya Yahudi cemaati de aynı gün Yahudi Paskalya bayramı kutlamalarının aynı güne denk geldiği gerekçesi ile tüm Rusya'daki sinagoglarda özel güvenlik tedbirlerinin alınmasını istedi.

Rusya'da Hitler'in doğum günü olan 20 Nisan'da dazlaklar genellikle Kafkasya ve Orta Asya kökenli vatandaşlar başta olmak üzere Slav olmayan herkese saldırıyor. Yetkili makamlar Pazar günü vatandaşların dışarı çıkılmaması konusunda tavsiyede bulundu. Rusya'da faaliyet gösteren çeşitli etnik diasporalar Rus makamlarının dazlaklara karşı yeterli önlem alamamasından şikâyetçi.

CUMA GÜNÜ DE ANTİ-FAŞİST GÖSTERİ VAR

Rusya'da faşizm karşıtı bir grup da Cuma günü Kremlin sarayının çevresindeki Aleksandr Bahçesi'nde bir gösteri düzenleyecek. Rus Vremya Novostey gazetesinin verdiği habere göre, söz konusu gösteride, İkinci Dünya Savaşı gazileri, eski Nazi kamplarında tutuklu bulunan mahkûmlar ve Moksova Belediyesi'nin gençleri ve aile işlerinden sorumlu dairesinin yetkilileri katılacak.

Söz konusu dairenin basın bürosundan yapılan açıklamada, katılımcıların Kremlin duvarı yanındaki İkinci Dünya Savaşı sırasında hayatını kaybeden Sovyet askerlerinin anısına inşa edilen meçhul asker anıtına çelenk bırakacak. Moskova Belediyesi gençler ve aile işlerinden sorumlu dairenin basın bürosundan yapılan açıklamada yaklaşık 400 kişinin gösteriye katılacağı belirtildi. Ancak katılımcı sayısının daha fazla olması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious