Moskova'da kundaklanan araç 130 oldu

Moskova'da kundaklanan araç 130 oldu.10242
  • Giriş : 23.06.2008 / 18:12:00
  • Güncelleme : 23.06.2008 / 19:33:32

Moskova uzun süredir gece yarısı kundaklanan arabalar nedeni ile rahat uyuyamıyor. Emniyet güçleri haziran başından bu yana araçların yakılması olayı ile ilgili oldukları belirlenen 22 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların 10'unun 18 yaşından küçük

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Basına açıklamada bulunan Moskova Emniyet Müdür Yardımcısı Vyaçeslav Kozlov başkentin değişik semtlerinde gece saatlerinde arabaları kundaklayan kişileri yakaladıklarını açıkladı. Kozlov, "30 Mayıs'tan bu yana Moskova'da gece geç saatlerinde araba kundaklama olaylarına isimleri karışan 22 kişi gözaltına alınmış durumda. Bunlar arasında 18 yaşından küçük 10 çocuk da var." dedi.

Toplam 130 arabanın hasar gördüğünü anlatan Moskova Emniyet Müdür Yardımcısı Kozlov son günlerde kundaklama olaylarının durduğuna dikkat çekti. Kozlov, "Moskova'da toplam 130 araç yanarak zarar gördü. Bunların 53'ü kundaklama olayı, 4'ü Trafik Kazası sonucunda ve diğerleri ise kendi kendiliğinden yandı. Bu yılın 5 ayında Moskova'da bu tür 148 suç işlendi. Geçen yılda bu rakam 153 idi." şeklinde konuştu.

Moskova polisi 1 aydır geceleri araçları ateşe veren "seri kundakçılara" karşı mücadele ediyor. Yakalayana 40 bin dolar ödül konmasına, sivil vatandaşların gece nöbet tutmasına ve ünlü dedektiflerin çalışma sürdürmesine karşın, polis halen net ipuçlarına ulaşmış değil.

Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov basına yaptığı değerlendirmede suçlunun bulunmasının çok zor olduğunu, suç aleti ateşin herkes de bulunabileceğini ve tek başına dolaşan herkesi şüpheli olarak görmek gibi bir olayla karşı karşıya kaldığını söylemişti. Kundaklama olayının bir protesto eylemi olarak düşünmediğini kaydeden Lujkov pskiyatri uzmanlarının akıl sağlığı yerinde olmayan seri kundakçının arabalarla bir tür savaş sürdürdüğü şeklinde yorumladığını ifade etmişti.

Moskova neronu ile ilgili en ilginç değerlendirme aşırı sağcı Liberal Demokrat Parti lideri Vladimir Jirnovski'den gelmişti. Jirnovski bunun iktidarları zor durumda bırakmak için yeni geliştirilen yöntemlerden biri olduğuna değinerek, Fransa'da Nicolas Sarkozi'nin iktidara gelmesinin ardından benzer kundaklama olaylarının yaşandığına dikkat çekmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious