Moskova'da 'mitolojik' kriz

Moskova'da 'mitolojik' kriz.9322
  • Giriş : 03.11.2006 / 00:00:00

Yunanistan, KEİ üyelerini birbirine bağlayacak yola Yunan mitolojisinin en bilinen hikâyelerinden "Argonotlar" adını koymak istedi, Türkiye engel oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Moskova'da yapılan Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Dışişleri Bakanları toplantısında Yunanistan'ın KEİ üyelerini birbirine bağlayacak yola Yunan mitolojisinin en bilinen hikâyelerinden olan "Argonautlar-Argonotlar" (Argo Gemicileri) ismini koyma önerisini Türkiye engelledi.
KEİ üyesi ülkeler arasında KEİ Çevre Yolu kurulması projesi Moskova'da yapılan toplantıda resmen kararlaştırıldı. KEİ Genel Sekreterliği'ni elinde bulunduran Yunanistan, bir önerge vererek Çevre Yolu'nun adının "Argonotlar" olmasını istedi.
Yunan heyeti, Argonotların gezilerini gerçekleştirdikleri mitolojik gemi 'Argos'un sembolik benzerinin inşa edilerek Haziran 2007'de yapılacak KEİ liderler zirvesi sırasında İstanbul'dan suya indirilerek Karadeniz'e açılmasını önerdi.
Önergeye sadece Türk heyeti itiraz etti. Türk heyeti, "Argonotlar döneminde Karadeniz'in isminin 'Pontus Eukseinos' (Konuksever Deniz) olması ve Yunanlıların Karadeniz'de tarihsel Pontus iddiaları" nedeniyle Türkiye'yi zor durumda bırakabileceğini düşündüğü önerinin kararlar belgesine alınmasını engelledi.

Arkası Pontus mu?
Türk heyetinin "Yolun ismi 'KEİ Çevre Yolu (Ring Road)' olarak kalsın" önerisine KEİ Dönem Başkanı ve ev sahibi Rusya da destek verdi.

Argonotlar destanı nedir?

Argo gemisiyle Karadeniz'in Kolkhis ülkesinde (Doğu Karadeniz kıyıları) altın postu aramaya giden 50 mitolojik kahramanın, Tesalya'dan yola çıkıp Limni, Semadirek, Çanakkale Boğazı, Marmara, Mudanya, İstanbul Boğazı ve Kadıköy'den geçerek Karadeniz'e yaptıkları ve dönüşte Afrika'ya kadar uzanan destansal öyküsü...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious