Moskova'da Putin karşıtı gösteri

  • Giriş : 14.04.2007 / 00:00:00

Rusya'nın başkenti Moskova'da Başkan Vladimir Putin karşıtları bir protesto gösterisi düzenledi. Polis 170 göstericiyi gözaltına aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in demokratik özgürlüğü kısıtladığı ve 2008'deki devlet başkanlığı seçiminin adil olması için gösteri yapmak isteyen muhalefet taraftarları, sabahın erken saatlerinde kent merkezindeki Puşkin Meydanı'nda toplanmaya çalıştı.

Kent yönetiminin muhalefetin daha önce yapacağını açıkladığı gösteriyi yasaklaması üzerine geniş güvenlik önlemi alan polis, göstericilerin Puşkin Meydanı'na girmesine izin vermedi.

Eski Başbakan Mihail Kasyanov, "Yetkililer kendi vatandaşlarından korkuyorlar ve vatandaşların ülkenin gidişine etkide bulunmasını istemiyorlar" dedi.

Kasyanov, yetkililerin gelecek yıl yapılacak devlet başkanlığı seçiminden önce böylesi bir durumdan korktuklarını belirterek, "Bugün polisin aşırıya kaçan eylemleri bunun bir ispatı" diye konuştu.

"Putinsiz Rusya" sloganları

Puşkin Meydanı'na girişine izin verilmeyen ellerinde güller ve Rusya bayrağı bulunan göstericiler birkaç kilometre ötedeki başka bir alanda toplanarak, "Putinsiz Rusya" şeklinde slogan attı.

Polis buradaki protestocu gösterisini kısa bir sürede dağıtarak, bazı protestocuları da gözaltına aldı. Moskova Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Viktor Biryukov da, "Polisin iyi organize edilmiş çalışması için müteşekkiriz. Yasa dışı bir gösteriyi dağıtmayı başarabildik" dedi.

Polisin yerinde ve yasalara uygun şekilde hareket ettiğini kaydeden Biryukov, "yerel saatle 13.30 itibariyle 170 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar, bu izinsiz gösteride en saldırgan davranan kişiler" diye konuştu.

Bu arada, Reuters haber ajansı, muhalefetin gösterisini izleyen 4 muhabir ve 2 foto muhabirlerinin gözaltına alındığını, ancak kısa süre sonra serbest bırakıldığını duyurdu.

Kasparov da gözaltında

Polis, gösteriler sırasında Birleşik Sivil Cephe lideri ve gösterinin organizatörlerinden eski dünya satranç şampiyonu Garry Kasparov'u da gözaltına aldı.

Kasparov'un gözaltında tutulduğu karakolun önüne gelen yaklaşık 200 taraftarı, "Siyasi Mahkumlara Özgürlük" şeklinde slogan attı. Polis, yaklaşık bir saat karakol önünde gösteri yapan protestocuları cop kullanarak dağıttı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious