Moskova'dan Türkiye'ye itidal çağrısı

Moskova'dan Türkiye'ye itidal çağrısı.7687
  • Giriş : 23.02.2008 / 23:42:00

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mihail Kamınin, Türkiye'ye, Irak'ın kuzeyine düzenlediği sınır ötesi harekat konusunda açıklamalarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kamınin, sınır ötesi harekatla ilgili yaptığı açıklamada, Moskova'nın, Türkiye'nin terör örgütüne karşı düzenlediği harekatı dikkatle takip ettiğini belirterek, ''Türkiye'yi itidalli olmaya davet ediyoruz" dedi.

Kamınin, ''Rusya Dışişleri Bakanlığı, devletler arası ilişkilerde ortaya çıkan keskin sorunların, uluslararası hukuk ilkelerine çok sıkı şekilde uyularak çözülmesinin taraftarı olduğunu açıklamıştı.

Türk tarafının dikkatini daha itidalli davranmaya çekmenin yanı sıra, askeri faaliyetlerin zaten çok zor durumda olan bölgeyi daha da kötü duruma getirebileceği uyarısında bulunuyoruz'' ifadesini kullandı.

Türkiye'nin, Irak'ın kuzeyine yönelik sınır ötesi harekatının Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın geçen haftaki Moskova ziyareti sırasında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmesinde de ele alındığını ifade eden Kamınin, ''İlgili tüm taraflara, sorunların çözümü için siyasi yollar aramaya ve Irak'ın toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesine öncelik vermeleri çağrısında bulunuyoruz'' diye konuştu.

Kamınin, ''Başka bir ülkenin topraklarının terör eylemleri düzenlemek için kullanılmasına izin vermesinin vehametinin de az olmadığını vurgulamak isteriz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious