MOSSAD 17 milyar doları kimlere verdi?

MOSSAD 17 milyar doları kimlere verdi? .10920
  • Giriş : 04.08.2008 / 02:10:00
  • Güncelleme : 03.08.2008 / 23:51:14

Ergenekon dosyasında, MOSSAD'dan gelen 17 milyar dolar önemli isimlere verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'le ilgili olarak yapılan aramalarda ele geçirilen bir belge, Malki cinayetine dair yeni soru işaretleri yarattı. Belgede, 28 Kasım 1995'te Bursa'da öldürülen ve tefeci olarak bilinen işadamı Nesim Malki'nin borçlularının yazılı olduğu bir liste mevcut.

EN FAZLA PARAYI EVCİL ÇEKTİ

Listenin en altında, özel notlar arasında Alaattin Çakıcı'nın da adının geçtiği belirtildi. Listenin sonunda ise, “MOSSAD kanalı ile 17 milyar dolar Türkiye'ye giriş yapmış. Bunun 9.7 milyar doları Nesim Malki eli ile Türkiye'de piyasaya satılmış (Tefecilik). 7.3 milyar doların 5 milyar doları diğer Musevi vatandaşlar eliyle satılmış. 2.3 milyar doları MOSSAD'a yakın vatandaşlar eliyle satılmış” denildi. Türkiye'nin en büyük işadamlarının ve önde gelen kurumlarının da bulunduğu listenin başlangıcında, “Listede yer alanların şimdiki durumları. Sağ mı, ölü mü, firari mi, tutuklu mu, hükümlü mü, yargılanıyor mu, soruşturma mı geçiriyor? Bunu çıkaralım” ifadesi yer alıyor. 43 kişilik borçlu listesinin 9'uncu sırasında yer alan isimse Erol Evcil. Evcil 1.3 milyar dolarla Malki'den en fazla borç alan isim. (2. CD - 165.KLASÖR)441 klasörden oluşan ve 3 DVD'ye kaydedilen eklerde yer alan belge ve iddialar bununla sınırlı değil. İşte 250 bini aşkın sayfada toplanan belgelerden çarpıcı başlıklar:

GİZLİ LİDERLİK VE HÜCRELER

Ergenekon terör örgütüne üye olmaktan yargılanan Kuvayi Milliye Derneği'nin Balıkesir Şube Başkanı Tuğrul Derme'nin bilgisayarından çıkan kayıtlarda, Balıkesir'de bazı gençleri eğittiğine yönelik notlar bulunuyor ve kritik görevlerde rol almak istediğini söylüyor. Derme, Kuvayi Milliye'ye yazdığı ilk mektupta, “Hareketin Balıkesir kanadını tamamen gizli bir şekilde aktif olarak yürütmek istiyorum. Gizli liderliğimde gençleri toplayabilecek bir hücre yani bir toplantı odasına da sahibiz” diyor. Derme'nin bilgisayarından 2023 Plaftormu'nun amaçları, Genç Türk Atılımı, Gençleri Yönlendirme Projesi, Haber Alma Teşkilatı İstihbarat Ajanları oluşturmaya yönelik belgeler de çıktı. Belgelerde gençleri milisleştirmek için 5 yol öneriliyor. İşte o 5 yol: Kurtlar Vadisi etkisi yaratma - Ülke elden gidiyor psikolojisi yaratma - Kurtuluş Savaşı Referansı - Midesi ile düşünen toplum - Güçbirliği oluşturma.

SİLAHLI GENÇTÜRK ATILIMI (GTA)

GTA Nedir? başlığı altında, “GTA Genç Türk Atılımıdır. Gizli hücrelerinin adlarına Hanlık denilir. Hanlıklarda TSK'nın erişemediği sivil gençlik kontrol altına alınır. HATİA'nın açılımı ise, Haber Alma Teşkilatı İstihbarat Ajanlarıdır. Adından da anlaşılacağı gibi genç profesyonel istihbarat ajanları yetiştirir. HATİA ajanlarına genel olarak dil kursu verilir ve özellikle İngilizce için Malta'ya gönderilir. Genç Türk Atılımı üyeleri özel, şifreli GTA Alfabesi'ni, şifreli kelimeler ve cümleleri iyi derecede bilmek zorundadır. KSK yani Kolluk Silahsız Kuvvetleri acil durumlar dışında silah kullanmaz ancak her KSK silah eğitimi alır” deniliyor. GTA'nın yemin ve sloganı ise, şöyle: “İstersem dağı un, demiri yün, geceyi gün ederim. Severim dikeni gül, nefreti kül, yüreği yol ederim. Ama gidersem dağları deler, siler giderim. Bundan sonra da Türkiye için geceyi sabah ederim ve kalbimle arz ederim.”

ÇATLI'NIN ÖLECEĞİ FALDA ÇIKMIŞ

SAMİ Hoştan'ın Habib isimli bir şahıs ile yapmış olduğu telefon görüşmesinde, “Çatlı'nın öleceğini bilen kadın” diye birinden bahsettiği soruluyor. Yapılan görüşme ile ilgili Hoştan, “1996 yılında Abdullah Çatlı beni Kumkapı'ya yemek yemeye çağırdı. Ben yanına gittiğimde masada Çatlı, Ayhan Çarkın ve hatırlamadığım bir kişi daha vardı. Ayrıca masada bir sarı saçlı bir bayan vardı. Bu bayan yemek yedikten sonra fal baktı. Baktığı falda Abdullah Çatlı'ya “Bu yıl sonuna kadar büyük bir kaza geçireceksin. Bu kazadan kurtulursan sana bir şey olmaz” dedi. Bana da hasta olacağımı söylemişti. Zaten şu an antroid kanseriyim. Tedavi görüyorum. Bu yüzden o zaman fal bakan kadını bulmak için yaptığımız bir görüşmeydi” şeklinde cevap veriyor. (1. CD - 89. KLASÖR)

KÜÇÜK'ÜN CEBİNDEN ÇIKANLAR

VELİ Küçük'ün Emniyet Müdürlüğü'nde yapılan üst araması da Ergenekon iddianamesinin ek dosyalarına girdi. Veli Küçük'ün üst aramasında üzerinden çıkan paralar da dikkat çekici. Amerikan Doları, euro ve YTL'nin yanı sıra Küçük'ün üzerinden Türki Cumhuriyetler'de kullanılan paralar da çıktı. Küçük'ün gözaltına alındığı zaman üzerinde 325 YTL, 150 Amerikan Doları, 65 euro, Azerbaycan parası 5 manat ile Kazakistan parası 11 bin 500 tengre bulunduğu kayıtlara geçti.

Erol Evcil'e azmettirmekten ömür boyu hapis

İŞADAMI Nesim Malki'nin aracı, 28 Kasım 1995'te Bursa-Yalova karayolunda kırmızı ışıkta silahlı saldırıya uğramıştı. Olay yerinde yaşamını yitiren Malki, faizle para vermesiyle tanınıyordu. Musevi asıllı işadamı cinayetinin zanlısı Oğuz Işıklı 11 yıl sonra teslim olmuştu. Azmettirici olarak yargılanan işadamı Erol Evcil, ömür boyu hapis cezasına mahkum olmuştu. Yargıtay'ın bozma kararının ardından dava Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülüyor. Tetikçi olduğu iddia edilen Burhanettin Türkeş ve Şükrü Elverdi de ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. Yargıtay'ın kararı bozmasının ardından tekrar açılan dava halen sürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*