'Motorsiklette ÖTV indirimi sürsün!'

'Motorsiklette ÖTV indirimi sürsün!'.15846
  • Giriş : 05.06.2009 / 15:28:00

Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Başkanı Mehmet Ergene, ÖTV indirimi uygulamasının devam etmesi için girişimlerde bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Başkanı Mehmet Ergene, ÖTV indirimi uygulamasının devam etmesi ve küçük hacimli motosiklet ithalatındaki fonun kaldırılması yönünde devlet kademeleri nezdinde girişimlerde bulunduklarını bildirdi.

Ergene yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de son yıllarda büyük gelişme kaydeden motosiklet sektörünün, hükümetin uyguladığı ÖTV indirimi ile iyi bir satış ivmesi kazandığını belirtti.

Özellikle 250 cc'ye kadar motor hacmine sahip olan segmentte bulunan modellerin fiyatlarına yansıyan cazip indirimlerin, tüketicinin motosiklete yönelmesine neden olduğunu dile getiren Ergene, büyük şehirlerde motosiklet kullanımının artmasının hem trafik sıkışıklığına çözüm olacağı, hem de yaşanan ekonomik krizde kullanıcıya önemli ölçüde tasarruf sağlayacağının altını çizdi.

Mehmet Ergene, motosikletin satın alma maliyetinin ekonomik olmasının yanı sıra yakıt tüketimi, bakım masrafları gibi kullanım giderlerinin de son derece düşük olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Avrupa'da özellikle bizim gibi Akdeniz ülkelerinde motosiklet büyük şehirlerin vazgeçilmez bir aracı. Çünkü büyük şehirlerde otomobille şehir merkezine girilebilecek yerler kısıtlı ve park yerleri pahalı. Son yıllarda İstanbul gibi büyük şehirlerde de durum Avrupa'dan çok farklı değil.

Bu duruma en iyi çözümse trafikte daha az yer kaplayan, hareket kabiliyeti yüksek ve ekonomik çözüm sağlayacak olan motosiklettir. Türkiye'deki vergilendirme sistemi nedeniyle 250 cc'den daha yüksek motor hacmine sahip olan motosikletler lüks sınıf olarak değerlendirilse de tüm motosikletler ekonomik olma özelliğine sahip. Karayollarında otomobilin dörtte biri kadar yer kaplayan motosikletlerin kullanımı özendirildiği ve teşvik edildiği takdirde trafik yoğunluğu önemli ölçüde azalacaktır.''

Ergene, sene başında çok derin bir gerileme yaşayan sektörde mart ayında ÖTV indirimiyle beraber satışların tekrar hız kazanmaya başladığını vurgulayarak, açıklamasında, ''Bunun sürdürülebilirliği için ÖTV indirimi uygulamasının devam etmesi ve küçük hacimli motosiklet ithalatındaki fonun kaldırılması yönünde devlet kademeleri nezdinde girişimlerde bulunuyoruz'' ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*