Mozambik ve ABD'ye siyah gelinlik

Mozambik ve ABD'ye siyah gelinlik.68113
  • Giriş : 19.03.2008 / 10:46:00

İzmir'de faaliyet gösteren gelinlik firması, Şubat ayında üretmeye başladığı siyah gelinlikleri, aralarında Mozambik, ABD, Lübnan, İsrail'in de bulunduğu 17 ülkeye ihracat ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İzmir İmaj Gelinlik ortaklarından Erol Güney (38), AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk defa 2008 yılının Şubat ayında siyah gelinlik tasarladıklarını, hazırladıkları gelinliği de Kültürpark Fuar Alanı'nda yapılan 2. Gelinlik, Damatlık ve Abiye Hazır Giyim Fuarı'nda (If Wedding Fashion İzmir) sergilediklerini kaydetti.

Fuarı ziyaret eden yabancı iş adamlarından ummadıkları bir taleple karşılaştıklarını ifade eden Güney, özellikle Amerikalı iş adamlarından büyük ilgi gördüklerini ve Dark Bright isimli bir şirketle anlaştıklarını söyledi.

Amerikalı şirketten sonra aralarında Almanya, Belçika, Hollanda ve Fransa'nın bulunduğu Avrupa ülkelerinin yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri, İsrail, Lübnan, Kuveyt ve Mozambik gibi ülkelerden gelen iş adamlarıyla da görüştüklerini kaydeden Erol Güney, 17 Şubat'tan bu yana 100 adet siyah gelinliği yurt dışına ihraç ettiklerini, yıl sonuna kadar bin siyah gelinlik ihraç etmeyi planladıklarını söyledi.

-TÜRKİYE'DEN DE SİPARİŞ ALIYORLAR-

Atölyelerinde çalışan 23 kişiyle siparişleri yetiştirmeye çalıştıklarını söyleyen Güney, 10 yıllık bir şirket olduklarını, 17 Şubat'a kadar da Almanya, Belçika, Hollanda ve Fransa'ya yılda 2 bin 500 gelinlik ihraç ettiklerini anlattı.
Siyah gelinliğin ''tüm işlerini değiştirdiğini'' söyleyen Güney, ''Hedefimiz bu yıl için yurt içi ve yurt dışına 5 bin gelinlik satmaktı ama bu hedefimizi siyah gelinlik tasarımlarımızdan sonra 7 bin 500'e çıkardık'' dedi.

Erol Güney, Türkiye'de çalıştıkları 20 bayiye de siyah gelinlikleri şov amaçlı gönderdiklerini, Uşak, Mersin, Adana, Antalya, Ankara gibi illerden sipariş aldıklarını kaydetti.

Erol Güney, siyah gelinlik ve beyaz gelinlik fiyatları arasında fark bulunmadığını, gelinlik fiyatlarının 400 ile bin 400 YTL arasında değiştiğini bildirdi.

-TASARIMCI KAŞCALI-

Siyah gelinlik talebinin daha önce arkadaşlarından ve çevresinden geldiğini kaydeden İzmir İmaj Gelinlik'in 25 yaşındaki tasarımcısı Erhan Kaşcalı, bugüne kadar siyah gelinliğin Türkiye'de pek görücüye çıkmadığını, çünkü sektörün ''satamama endişesi taşıdığını'' söyledi.

Satış olacağını bildiğini ancak, büyük ilginin kendisini de şaşırttığını ifade eden Kaşcalı, ''Kendimizi bir şekilde gösterelim dedim. Mutlaka satış olur diyordum ama bu kadarı sürpriz oldu. Bir şeylere yenilik, değişiklik getirdik'' dedi.

İzmir İmaj Gelinlik daha önce de Kaşcalı'nın tasarladığı, boyu 13,5 metre, eteği 80 metre ve duvağı 245 metre olan gelinlik ile ''dünyanın en büyük'' gelinliği dalında Guiness Rekorlar Kitabı'na girmek için başvuruda bulunmuştu.

Kaşcalı, 1 santimetrelik duvağı bulunan 2,5 santimetre uzunluğundaki gelinliğiyle de dünyanın en küçük gelinliğini tasarladığını öne sürmüş ve Guinnes Rekorlar Kitabı'na girmek için başvuruda bulunmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious