Mozart Antalya'da

  • Giriş : 26.10.2006 / 00:00:00

Mozart'ın 250. Doğum Yıldönümü olması dolayısıyla, "Mozart Yılı" kabul edilen 2006'da, 7. Antalya Piyano Festivali de "Mozart Antalya'da" sloganıyla gerçekleştirilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fazıl Say'ın sanat yönetmenliğinde, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya Kültür Sanat Vakfı ve Kadir Dursun Prodüksiyon'un işbirliğiyle 3-25 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek 7. Uluslararası Antalya Piyano Festivali, dünyaca ünlü piyanistleri konuk ediyor.

Festival, 3-4 Kasım günleri Antalya Kültür Merkezi'nde Fazıl Say'ın "Patara" konseriyle başlayacak. "Patara", Mozart'ın 250. Doğum Yıldönümü Kutlamaları nedeniyle, Viyana Mozart Kutlama Komitesi'nin siparişi üzerine, dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say tarafından bestelendi. Gerek müzik gerekse kullanılan enstrümanlar açısından doğu batı sentezinin yapıldığı "Patara" adlı eseri gecede, Fazıl Say, Celalettin Biçer, Aykut Köselerli ve Burcu Soysev dörtlü düzenleme olarak sunacak. Ayrıca Fazıl Say ve dünyaca ünlü keman virtüözü Patricia Kopatchinskaja da sanatseverlere unutamayacakları bir klasik müzik akşamı sunacak. Konserin başlama saati 20:30.

5 Kasım günü saat 14.30'da ise geçen yıl hayatını kaybeden Kamuran Gündemir'in anısına düzenlenen "Genç Yetenekler" konseri var. Konserde Valery Goldes, Buket Kartal, Beste Aydın ve Bayram Karamenderes sahneye çıkacak. Caz ve flamenkonun sınırlarında, sağlam klasik müzik altyapısıyla donatılan Piyanist Michael Camilo ve erken yaşta Paco de Lucia tarafından keşfedilen kendi jenerasyonunun önde gelen isimlerinden gitarist Tomatito, 9 Kasım saat 20.30'da Antalya Kültür Merkezi'nde dinleyicilerle buluşuyor.

11 Kasım günü akşam 20:30'da ise Dünyaca ünlü Türk piyanistleri Muhiddin Dürrüoğlu ve Emre Şen gerçekleştirecekleri "Mozart'a Giden Yollar" temalı konserde; sanatseverleri, Mozart öncesi dönemden Mozart dönemine doğru keyifli bir yolculuğa çıkaracak.

4 yaşında piyano eğitimi almaya başlayan, 8 yaşında ilk resitalini veren ve 10 yaşında Zubin Mehta yönetimindeki New York Filarmoni Orkestrası ile Tschaikovsky'nin 1. Piyano Konçertosu'nu çalarak tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başaran dünyaca ünlü piyanist Ju Hee Suh müzikseverlerle buluşuyor.

14 Kasım 20:30'da - Antalya Kültür Merkezi Fransız Hükümeti tarafından "Şövalye" ünvanı ile onurlandırılan; Fransız ve Romantik Rus repertuarının eni iyi temsilcisi sayılan Jean Philippe Collard, 17 Kasım akşamı müzikseverlere unutamayacakları bir resital sunacak. 21 Kasım'da ise bu kez "Devlet Sanatçısı" ünvanıyla onurlandırılan dünyaca ünlü Türk piyanist Verda Erman, sanatseverleri klasik müziğin büyüleyici dünyasıyla buluşturacak.

21 Kasım'da Flamenko müzik dünyasında piyanonun "Carmen Amaya'sı" olarak tanınan, klasik müzik çevresinde ise "İspanyol Piazzola's" olarak adlandırılan Miriam Mendez'e, Flamenko gitarı, keman, çello ve Flamenko şarkıcıları eşlik edecek. Bach'ın ezgileriyle Flamenko tınılarını bir araya getiren dünyaca ünlü piyanist Miriam Mendez, festivalin kapanış konserini verecek.

Müzik çalışmalarının önemli bir kısmını 1930'larda Türkiye'de gerçekleştiren Ünlü Macar Besteci Bela Bartok'un hayatı ve çeşitli eserlerini tanıtan sergi, doğumunun 125 yılında Piyano Festivali'nde sanatseverlerle buluşuyor.

4 Kasım günü AKM'de saat 14.30'da şair Sunay Akın, gazeteci Nebil Özgentürk, Haşmet Babaoğlu ve Hıncal Uluç klasik müzik tadında keyifli bir söyleşi gerçekleştirecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious