Mozart'ın operası "Cosi Fan Tutte" Ankara'da

Mozart'ın operası
  • Giriş : 13.04.2008 / 15:29:00

Wolfgang Amadeus Mozart'ın 34 yaşında bestelediği ve iki çift arasında gelişen karmaşık olayları konu alan komik opera ''Cosi Fan Tutte'', 19 Nisan'da Ankara'da seyirciyle buluşacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yapıtı sahneye koymak üzere, daha önce "La Traviata" operası için Türkiye'de çalışan İtalyan rejisör Flavio Trevisan Başkent'e konuk oldu.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nün yeni eserinde orkestrayı, Genel Müzik Direktörü, Şef Naci Özgüç yönetecek. Dekor ve kostümleriniİsmail Dede'nin, ışık düzenini Tahsin Çetin'in hazırladığı eserde koroyu Alessandro Cedrone hazırladı.

Eserde Fernando'yu Barış Yanç ve Arda Doğan, Guglielmo'yu Serkan Kocadere, Arda Aktar ile Serhat Konukman, Alfonso'yu Cem Beran Sertkaya ve Berkant Coşkun, Fiordiligi'yi Şebnem Algın, Selva Erdener ile EsinTalınlı, Dorabella'yı Sema Özer, Mehlika Karadeniz ile Görkem Ezgi Yıldırım, Despina'yı ise Burcu Soysev canlandırıyor.

"Türkiye'ye gelmek bir zevk"

Eserin İtalyan yönetmeni Flavio Trevisan, daha önce "La Traviata" adlı eseri sahneye koymak üzere Türkiye'ye konuk olduğunu söyledi.

Türkiye'nin yetiştirdiği en önemli opera sanatçısı olan Leyla Gencer'i yakından tanıdığını aktaran Trevisan, "Leyla Gencer, Türkleri çok iyitanıtmış ve ülkesini ziyaret etmemi önermişti. Gelince de tıpkı söylediği gibi, misafirperver bir ortam buldum" dedi.

Türkiye'deki sanatçılarla uyum içinde çalıştığını dile getiren İtalyan yönetmen, kostüm ve dekorların da çok ustalıkla hazırlandığını söyledi. Dünyanın dört bir yanındaki büyük opera merkezleriyle çalıştığını ve onlarla kıyaslandığında Türkiye'de de opera sanatının geliştiğinin görüldüğünü aktaran sanatçı, "Türkiye'ye gelmek bir zevk. Her gelişimde ayrı bir neşe duyuyorum" sözleriyle duyduğu hayranlığı dile getirdi.

"Seferihisar bir cennet"

Türkiye'yi sanatsal çalışmaların yanı sıra seyahat için de tercih ettiğini belirten Flavio Trevisan, "Seferihisar'ı ziyaret etmiştim. Orası bir cennet. Ayrıca Bodrum'da da bulundum. Çok güzel günler geçirdim" dedi.

Türk ve İtalyan kültürlerinde büyük benzerlikler bulduğunu ifade eden Trevisan, "Türk mutfağı ile İtalyan mutfağı birbirine çok benziyor. Hemen hemen aynı şeyler yeniyor. Zaten insanlar da benziyor" diyerek iki kültür arasındaki benzerliği aktardı.

Buna İtalyan kültürünün Osmanlı'dan etkilenmesini neden olarak gösteren konuk yönetmen, "Osmanlı'nın büyük kültürü İtalya'yı da etkilemiş"diye konuştu.

Mozart'ın "Cosi Fan Tutte" operasını ilk kez sahnelediğini ve bu yapıtı çok sevdiğini belirten sanatçı, eserin ses tekniği ve sahneleri açısından bazı zorluklar taşıdığını, ancak bu zorlukların üstesinden de keyifle geldiklerini kaydetti.

Yapıtın Mozart'ın en güzel operalarından olduğunu vurgulayan Trevisan, çok sevdiği Türkiye'de bu yapıtı sahneye koymaktan büyük mutluluk duyduğunu, yeni projelerle yine konuk olmayı arzuladığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious