Mozzarella'da Fransa geri adım attı

Mozzarella'da Fransa geri adım attı.16979
  • Giriş : 29.03.2008 / 22:49:00

Fransa, İtalya'nın Campania bölgesinden ithaledilen mozzarella peynirlerinin ''sağlığa zararlı olabileceği'' şüphesiyle satışına getirdiği geçici yasağı kaldırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tarım Bakanlığından yapılan açıklamada, İtalyan yetkililerin, Campania bölgesinde manda sütünden imal edilen peynirlerin Fransa'da satışa sunulmadığı konusunda tam güvence verdiğini bildirdi.

İtalyan yetkililerin güvencesinin yeterli bulunduğu belirtilen açıklamada, AB Komisyonunun da İtalya'nın verdiği güvenceyi tatmin edici bulduğu hatırlatıldı.

Tarım Bakanlığı, sabah saatlerinde "ön tedbir" olarak bu peynirlerin mağaza reyonlarındaki satışına geçici yasak getirilmesi ihtiyacı duyulduğunu bildirmişti.

Peynirlerin, kansere yol açan zehirli madde içermesinden endişe ediliyordu.

Japonya da yasağı kaldırdı

Hafta başında Güney Kore Ziraat Bakanlığı, bölgeden ithal edilen İtalya'nın ünlü Mozzarella peynirinde kansere yol açan bir zehirli madde olan 'dioxin'i tespit ettiklerini belirterek, ithalatı durdurduklarını açıklamıştı.

İki gün önce Güney Kore'ye Japonya ve Tayvan da katıldı. Japonya ve Tayvan'da Mozzarella peynirleri marketlerdeki raflardan geri çekildi. Portekiz ve İspanya'nın da numuneler üzerinde analiz yaptırdığı bildirildi.

AB'nin açıklamasıyla Fransa ile birlikte Japonya da yasağı kaldırarak, Mozzarella'ya gümrükten geçiş izni verildi.

Ancak Singapur'a AB açıklaması da yeterli gelmedi ve Mozzarella'ya kapısını kapatan ülkeler arasına katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious