'Mr. No' Tasos Papadopulos'a veda

'Mr. No' Tasos Papadopulos'a veda.8927
  • Giriş : 13.12.2008 / 11:25:00

Kıbrıs Rum Yönetimi’nin eski lideri Tasos Papadopulos 74 yaşında akciğer kanserine yenik düştü. “Türk kasabı” olarak da anılan Papadopulos, son olarak “Bay Hayır” olarak tanınıyordu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kıbrıs Rum Yönetimi'nin eski lideri Tasos Papadopulos 74 yaşında hayatını kaybetti. Annan Planı'na şiddetle karşı çıkan Papadopulos, “Bay Hayır” olarak tanınıyordu.

Akciğer kanseri tedavisi gören Tasos Papadopulos yaşamını yitirdi. Papadopulos, solunum yetmezliği şikayetiyle 22 Kasım'dan bu yana yoğun bakımda tutuluyordu.

Kıbrıslı Türkleri imha planı olarak bilinen “Akritas Planı”nın hazırlayıcısı olan Tasos Papadopulos, 7 Ocak 1934'de doğdu. 16 Şubat 2003'de yapılan başkanlık seçimini kazanarak, Kıbrıs Rum yönetiminin 5. lideri olan Papadopulos, bu görevini Şubat 2008'e kadar sürdürdü.

Papadopulos, Londra'daki Gray's Inn Barrister-at-law okulunda hukuk eğitimi gördü.

Ada'ya 20 yaşında geri döndü ve EOKA'nın, İngiliz sömürge idaresine karşı mücadelesinin siyasi sorumlularından oldu.

Papadopulos, Şubat 1959'da Zürih Anlaşması'nın imzalanması için Londra konferansı toplandığında, tavsiyelerini almak üzere Makarios tarafından Londra'ya çağırdığı kişiler arasında yer aldı.

Zürih anlaşmasının imzalanmasından sonra kurulan geçici hükümette Makarios tarafından, yeni devletin iç güvenliği ve örgütlenmesi sorumluluklarını da barındıran İçişleri Bakanlığı'na atandı.

16 Ağustos 1960'da Kıbrıs Cumhuriyeti kurulduğunda Makarios tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevine getirildi.

Papadopulos, “bağımsızlık için geçiş döneminde”, Rum tarafının 4 kişilik komisyonunda yer aldı, Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası görüşmelerini yaptı ve hazırladı.

Kıbrıslı Türklerin 1963'te ortaklık cumhuriyetinden dışlanmasının ardından, Sağlık, Tarım ve Maliye bakanlıkları görevinde bulundu. Temmuz 1970'de bakanlıktan ayrılarak, Glafkos Klerides'le birlikte merkez sağ görüşlü Birleşik Parti'yi kurarak, milletvekili seçildi.

Zamanın BM Genel Sekreteri Kurt Waldeim başkanlığında, Anayasal sorunların çözülmesi için Haziran 1968'deki müzakereler başladığında; zamanın Meclis Başkanı olan Rum müzakereci Glafkos Klerides'in danışmanıydı.

15 Temmuz 1974'te Makarios'a karşı girişilen darbede tutuklandı.

DARBEDEN SONRA MÜZAKERECİ OLDU

Müzakerecilik görevini Klerides'ten 1976'da devraldı ve Temmuz 1978'e kadar bu mevkide kaldı.

Müzakerecilik görevi sırasında, 1977'de, kurduğu Ulusal Konsey Üst Komitesi Başkanı olarak Viyana Konferansı'nda, coğrafi bir haritanın da eşlik ettiği, iki bölgeli iki kesimli federasyon çözümü önerisini sundu.

1976'da yeniden milletvekili oldu ve 1981'de Birleşik Kıbrıs partisini kurdu. Bu parti 1988'de merkez Demokratik Parti'yle (DİKO) birleşti ve 1991'de bu partinin ilk milletvekili seçildi, 1996'da da aynı partiden milletvekili olarak görevini sürdürdü. Ekim 2000'de, eski Rum lider Spiros Kiprianu'nun ölümünden sonra, Rum meclisindeki üçüncü büyük siyasi güç olan DİKO Başkanlığı'na seçildi.

Fotini Mihailidi ile evli olan Papadopulos, Konstantino, Maria, Nikola ve Anastasia adında 4 çocuk babasıydı.

Şubat 2008'deki Rum başkanlık seçimini birinci turda kaybeden Papadopulos, başkanlık görevini, seçimi ikinci turda kazanan AKEL Genel Sekreteri Dimitiris Hristofyas'a devretmişti.

“TÜRK KASABI” OLARAK TANINIYORDU

1964'de “Türk donanması adaya geldiğinde kurtaracak tek bir Türk bile bulamayacak” sözünü söyleyen Papadopulos, “Türk kasabı” olarak da anılıyor.

Papadopulos'un sahibi olduğu hukuk bürosunun, eski Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç'in yurtdışına kaçırdığı paraların aklanmasına karıştığı iddia edildi.

“HAYIR” İÇİN GÖZ YAŞI DÖKTÜ

24 Nisan 2004'te yapılan Annan Planı referandumunda Papadopulos, televizyondan ağlayarak yaptığı konuşmada, Rum halkının plana “hayır” demesini istemişti. Sonuçta da Rum tarafı onun tercihine uydu.

“Devlet teslim aldım, eyalet teslim etmem” diyen Papadopulos, 7 Nisan 2004 akşamı yaptığı söz konusu tarihi konuşmasında özetle şöyle demişti: “Bugün Kıbrıs'ın yarını için karar vereceksiniz, neslimiz için karar vereceksiniz. Gelecek nesiller için karar vereceksiniz. Yargınıza itimadım var. Sahte ikilemlere girmeyeceğinizi, tehditlerden korkmadığınıza inanıyorum. 'Son şans' diyenlere inanmadığınızı biliyorum. Rum halkı, seni 24 Nisan'da güçlü bir 'hayır' demeye davet ediyorum. Adaleti savunmanı, onurunu savunmanı istiyorum. 'Hayır' desek de bir hafta sonra AB üyesiyiz. Devletimizi ortadan kaldırmak istiyorlar. Annan planı bir uzlaşma sonucu ortaya çıkmadı.”

"Enosis'e rağmen başsağlığı diliyorum"

KKTC'nin eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Papadopulos için, "Enosis diye yola çıkıp Kıbrıs'ı bölenlerdendir. Yine de ailesine başsağlığı diliyorum'' dedi. Denktaş, "Dinimizde ölünün arkasından kötü söz söylenmez. Ancak tarihi açıdan Kıbrıs'ın başına gelen felaketlerin sorumlusu olan Makarios'un yanında aynı suçu sonuna kadar paylaşanlardandır. Onun gibi liderler olmasaydı, bunca insan Kıbrıs'ta ölmezdi, Kıbrıs ikiye bölünmüş olmazdı"dedi. KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da Rum halkına metanet diledi.

Tarihe AB'yi kandıran lider olarak geçecek

Yarım asırlık Kıbrıs sorununun aktörlerinden biri olarak kabul edilen ve 2004 yılında BM'nin sunduğu Annan çözüm planını ret ettiği için AB liderleri tarafından "Mr. No" olarak tanımlanan Kıbrıs Rum kesiminin geçen yıla kadar liderliğini yapan Tasos Papadopulos, kanser hastalığına yenildi. Papadopulos Kıbrıs'ın yakın siyasi tarihine "Kıbrıs sorununu yokuşa süren bir Rum milliyetçisi" olarak geçti. Papadopulos'un uluslararası profili iktidara gelmesiyle başladı. Daha önce militanlığıyla tanınan bir isimdi. "Kıbrıs adası Avrupa Birliği'ne üye olacak" diyerek Annan çözüm planını kabul etme sözü verdi. Ancak yaptığı hesap yanlış çıktı. Karşısındaki dönemin KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın planı reddedeceğini umuyordu. Bütün kartlarını Denktaş'ın üzerine oynadı. AB yetkililerini, BM Genel Sekreteri'ni deyim yerindeyse kandırdı. Ancak Denktaş iktidardan çekilince arada kaldı. İsviçre'de Annan Planı'nın son şekli hazırlanırken Papadopulos'un müzakerelere katılmadığı ortaya çıktı. Çünkü önemsemiyordu... Şimdiki Rum lider Hıristofyas'ın 2007'deki seçim kampanyalarında Papadopulos'un kullandığı şu sözü de niyetini belli ediyordu: İsviçre'ye gitmeden önce yakın çevresine "Ben Annan Planı'nı alt üst etmeye gidiyorum" demişti. Bunun sonucunda da "Bu planı kabul etmeyin, yoksa Kıbrıs toplumu ortadan kalkacaktır" diyerek planın reddedilmesine neden oldu. Hatta dönemin AB'nin genişlemeden sorumlu komiseri Günter Verheugen de Rumlara yönelik olarak "Beni aldattınız" demişti.

Ajanslar-Sabah

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*