MSN sahtekarlıkları can yakıyor

  • Giriş : 15.10.2006 / 00:00:00

Internet üzerinden sohbet hattı olan MSN’de sahtekarlık olayları her geçen gün artıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Adapazarı’nda oturan 23 yaşındaki Fatma Baran Harmanlı’nın 3 ay önce MSN adresini çalan meçhul kişiler Harmanlı’nın MSN adresinde bulunan kişilerden telefon dolandırıcılığı yaptıktan sonra bu kişilerin de MSN adreslerini çalarak zincirleme dolandırıcılık yaptıkları belirtildi.

Adapazarı’nda MSN üzerinden dolandırıcılık suçlarında son iki ay içerisinde bu yönde 7 şikayet dilekçesi verildiğide kaydedildi.

MSN üzerinden sahtekarlığın ilk kurbanı olan Adapazarlı Radyocu Fatma Baran Harmanlı kendisisinin MSN’ni çalan kişilerin kendi adres defterinde bulunan kişilerinden zincirleme dolandırıcılık yaptıklarını söyleyerek, “Benim MSN adresimi çalan kişiler adres defterimde bulunan arkadaşlarımdan 5 bin YTL’lik köntür dolandırdıktan sonra arkadaşlarımın da MSN adreslerini bir şekilde çalarak dolandırıcılıklarını yayğınlaştırdılar.

Şu anda Adapazarı dışında Antalya ve Çanakkale’de oturan arkadaşlarım da MSN üzerinden benim dolandırıldığım şekilde dolandırıldıklarını örgendim. Çoğu kişi ise utandıkları için benim gibi Cumhuriyet savcılıklarına başvurmuyorlar.

Adapazarılı Radyocu Fatma Baran Harmanlı MSN üzerinden yapılan sahtekarlıkta ise kendisine mail atıldıktan sonra MSN adresinin çalındığını söyleyerek, “Bana bir mail gelmişti. Maili açtıktan sonra MSN adresime bir daha giremedim. Sonradan öğrendim ki, gelen mailin içerisinde şifre kırıcıları varmış. Hatta daha mail dışında gönderilen fotoğraf veya belgelere de şifre kırıcı-gizli dosya yaparak şifreleri kırıyorlar. Burada yapılması gereken MSN kullanıcılarının tanımadıkları kişilerden gelen dosya belgeleri kabul etmemeleri’’ dedi.Bu arada Sakarya’da MSN üzerinden yapılan sahtekarlıklarda aralarında bir çok kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların da bulundugu çok sayıda kişinin MSN adreslerinin çalan kişilerin dolandırıcılık yaptıkları belirtiliyor. MSN dolandırıcılığından Savcılığa, 2 ay içerisinde 7 kişinin başvuruda bulunduğu da belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious