MSN'de kontör dolandırıcılığına hapis cezası

MSN'de kontör dolandırıcılığına hapis cezası.8743
  • Giriş : 28.05.2008 / 20:38:00

Rize'de yerel bir televizyon kanalında haber müdürü olarak görev yapan kişinin, ele geçirilen MSN adresi üzerinden elde edilen kontörlerini satın alarak kullandıkları iddiasıyla Şanlıurfa'da yargılanan 2 kişi, 6 ay 5'er gün hapis cezasına çarptırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rize'de bir yerel televizyon kanalında haber müdürü olarak görev yapan Özgür Kanbur'un MSN adresi, yaklaşık 1 yıl önce, henüz kimliği belirlenemeyen kişi ya da kişilerce ele geçirildi.

Kanbur, tanıdıklarıymış gibi davranan bu kişilerin kendisinden kontör talep etmesi üzerine, Rize Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Başlatılan soruşturma kapsamında Kanbur, kendisinden kontör isteyenlerin söylediği telefon numaralarına yüklediği kontörlerin seri numaralarını, savcılığa bildirdi.

Savcılık, telefonların bağlı olduğu şirketler aracılığıyla, kontör yüklenen telefonların, Şanlıurfa'nın Suruç ilçe nüfusuna kayıtlı M.K. ile İ.H.K'ya ait olduğunu belirledi.

Gözaltına alındıktan sonra çıkarıldıkları mahkemece tutuklanan M.K. ile İ.H.K. hakkında, Suruç Asliye Ceza Mahkemesinde, ''Suç eşyasının satın alınması veya kabul edilmesi'' suçundan dava açıldı.

-''KONTÖRLERİ TANIMADIĞIMIZ ÇOCUKTAN ALDIK''-

Mahkemede ifadesi alınan M.K'nın, olay günü 12-15 yaşlarında bir çocuğun kontör bulunduğunu söylemesi üzerine 15 YTL vermek suretiyle aldığı kontörleri, ayrıca kağıt üzerinde kendisine verilen şifreler yardımıyla telefonuna yüklediğini ve kontörlerin çalıntı olduğundan şüphelenmediğini söylediği belirtildi.

İ.H.K. da dükkanının önünde otururken aynı çocuktan 15 YTL karşılığında 250 kontör aldığını öne sürerek, ''Çocuk, kontörlerin yanında bir kağıt üzerinde yazılı halde şifresini de bana verdi. Normalde 250 kontör 28 YTL. Daha ucuz olduğu için aldım'' dedi.

Kararın açıklayan mahkeme heyeti, sanıkların, kontörlerin şifrelerinin ayrıca bir kağıda yazılı halde verilmesi nedeniyle, bu kontörlerin çalıntı olduğunu öngördüklerine kanaat getirerek, 6 ay 5'er gün hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Mahkeme daha sonra, hafifletici sebepleri göz önüne alarak, sanıkları 3'er ay hapis cezasına çarptırdı. Hapis cezası, daha sonra, kişi başına bin 800 YTL para cezasına çevrildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious