MSN'de patlayıcı madde sohbeti

MSN'de patlayıcı madde sohbeti.13902
  • Giriş : 27.11.2008 / 18:23:00

İnternette bomba sohbeti yapan bir grup terörist, polisin teknik takibine takıldı. Olayla ilgili ilk iddianame hazırlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde terör örgütü El Kaide adına Müslüman İntikam Tugayı (MÜSİT) adı altında faaliyet yürütürken, MSN'de yapılan görüşmeler ile polisin teknik takibi sonucu yakalanan üçü tutuklu 11 sanıkla ilgili iddianame tamamlandı.
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, sanıklardan bazılarının Afganistan'da askeri ve dini eğitim aldıktan sonra eylem yapmak amacıyla Türkiye'ye geri döndükleri belirtildi. İddianamede, bölgedeki MÜSİT yapılanmasının lideri olduğu bildirilen ve yurt dışına çıkma hazırlığı yaparken Muş'ta yakalanan S.K.'nin örgütün faaliyetlerini düzenlediği kaydedildi.

Patlayıcı madde sohbeti

Sanığın MSN'de kendisini "Talha Türk" sahte ismiyle tanıttığı anlatılan iddianamede, S.K.'nin MÜSİT yapılanmasında yer alan diğer şahıslarla yaptığı bazı görüşmelere de yer verildi. İddianamede, S.K.'nin MSN'de görüştüğü "Molla" lakaplı x şahıstan, patlayıcı madde yapımında kullanılan "Hidrojen Peroksit" hakkında bilgi istediği bildirildi.
Sanık S.K, "Molla" lakaplı x şahısla MSN'de Özbekçe yaptığı 12. görüşmede, "Molla, Hidrojen Peroksiti kaç gratta kaynatayım. Onu bana yaz. İki güne kadar maddeler hazır olur. Ondan sonra ya İstanbul'a ya da Ankara'ya gidip inşallah yakalanmazsam bitiririm. Çok dua edin. Az bir zaman kaldı" şeklinde yazdığı iddianamede yer aldı.

"Hidrojen Peroksit" hakkında bomba imha uzmanı tarafından hazırlanan ve iddianamede yer alan raporda, "Hidrojen peroksit miktarına göre değişen miktarda edinilmesi ve özel yöntemle kaynatılarak saflık derecesi değiştirilmesi halinde patlayıcı madde yapımında kullanılabilir" görüşüne yer verildi.

S.K. yakalanınca İran'dan döndüler

İddianamede, tutuklu diğer sanıklar O.Y. ve O.B.'nin de MÜSİT yapılanması içerisinde yer aldıkları, terör örgütü El Kaide'ye katılmak üzere Afganistan'a giderken, sanık S.K.'nin yakalanması üzerine İran'dan Türkiye'ye geri döndükleri kaydedildi. Sanıklardan O.Y.'nin ailesine haber vermeden, annesine ait altınları alarak Afganistan'a gitmeye çalıştığı belirtildi.

MÜSİT'in Bingöl sorumlusu

İddianamede, telefon görüşmeleri ve MSN kayıtlarına göre, sanıklardan Y.B.'nin El Kaide'nin Türkiye'deki faaliyetlerini düzenlemek üzere oluşturulan MÜSİT yapılanmasının Bingöl sorumlusu olduğunun tespit edildiği ifade edildi. Y.B.'nin bazı kişileri El Kaide saflarında savaşmak üzere Afganistan'a gönderdiği ve son olarak kendisinin gittiğinin anlaşıldığı kaydedildi.

İddianamede, S.K. ve Y.B.'nin, "Silahlı örgüt kurmak ve yönetmek" suçundan 15'er yıl, diğer sanıklar O.Y., O.B., M.Y., S.B., M.B., Y.K., Ü.T., Y.İ. ve M.Ü.'nün de "Terör örgütüne üye olmak" suçundan 10'ar yıla kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor. Sanıkların yargılanmasına önümüzdeki günlerde 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlanacak. Sanıklar, haziranda değişik illerde düzenlenen operasyonlarda gözaltına almıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*