MTA, deprem haritasını büyük ölçüde genişletti...!

MTA, deprem haritasını büyük ölçüde genişletti...!.14081
  • Giriş : 27.08.2007 / 17:21:00
  • Güncelleme : 27.08.2007 / 17:30:54

MTA, yaptığı araştırmalarla Türkiye’nin deprem haritasını büyük ölçüde genişletti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

17 Ağustos Marmara Depremi’nin ardından aktif fay hatları konusunda yapılan çalışmalar öncelikle bu bölge üzerinde yoğunlaşırken MTA, yaptığı araştırmalarla deprem haritasını büyük ölçüde genişletti.

Önemli sonuçların ortaya çıktığı yeni haritaya göre, İstanbul ve Marmara Denizi’nin yanı sıra Eskişehir, Bursa, Çanakkale ve Balıkesir de büyük depremlere neden olabilecek fayların üzerinde bulunuyor. Türkiye sınırları dışında bulunan Ölüdeniz Fayı’nın kuzey bölümündeki bir kırılma, Güneydoğu Anadolu’yu da etkileyecek potansiyel taşıyor. Yani Güneydoğu Anadolu Bölgesi de deprem riski taşıyor. Yeni harita, Türkiye’nin deprem kuşağını genişletiyor.

Maden Tetkik Arama Genel Müdürü Mehmet Üzer, 2009 yılında tamamlanacak çalışmanın ardından Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile sağlıklı kentleşme üzerine yoğunlaşacaklarını açıkladı.

GERİLİM BİRİKİYOR

MTA uzmanları Kuzey Batı Anadolu’da, Marmara Denizi içerisinden geçen Kuzey Anadolu Fayı dışında yıkıcı büyüklükte deprem üretebilecek 20’den fazla diri fay tespit edildiğini belirterek, fayların özellikle Eskişehir, Bursa, Balıkesir ve Çanakkale’de 6.0 dan büyük deprem üretebileceklerini söyledi. Uzmanlar ayrıca Marmara Denizi altındaki kesimi yanında son 250-300 yılda büyük deprem üretmemiş diğer fayların da öncelikle incelenmesi gerektiğine işaret etti.

DOĞUYA DİKKAT!

Doğu Anadolu Fayı ise Erzincan’ın Karlıova’sından Hatay’a kadar uzanıyor ve uzmanlar bir kısmı Türkiye sınırları dışında kalan bu fayda oluşacak kırılmanın Türkiye sınırları dışında bulunsa da Güneydoğu’yu büyük ölçüde etkileyeceğini dile getiriyor. Doğu Anadolu’da bulunan “Balıkgölü, Çaldıran, Tutak, Karayazı, Gaziler, Pasinler, Erzincan, Lice faylarının da aktif olduğuna dikkat çeken MTA uzmanları, “Yıkıcı deprem potansiyeli taşıyan bu fayların hareketlerinin dikkatle izlenmesi gerekiyor” diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious