MTA maden aramalarını hızlandırdı

  • Giriş : 13.08.2007 / 15:14:00

Maden Tetkik Arama (MTA) 1994-2002 yılları arasındaki 8 yılda toplam 10 bin metreyi bulan endüstriyel hammadde sondajlarını, son 4 yılda bor sahaları dahil 36 bin metreye yükseltti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'de işletilebilir altın rezervi 338 ton olarak belirlenirken, 450 ton olan potansiyel altın sahalarına ilave olarak 2002-2006 yılları arasında 45 ton altın ile 64 ton gümüş kaynağı bulundu. Böylece potansiyel altın sahalarındaki toplam altın kaynağı 495 tona ulaştı.
Ayrıca bulunan 253 bin 577 ton bakır varlığıyla Türkiye toplam bakır rezervi de 1 milyon 786 bin 500 tona yükseldi.
Geçen yıl gerçekleştirilen sondajlı çalışmalar ve maden jeolojisi araştırmalarından elde edilen ilk veriler ışığında, Ankara-Bala-Akvirançarsak Köyü civarında, Türkiye'nin ilk, ABD'de Arizona'da işletilmekte olan "Bowie" sahasından sonra dünyada da ikinci önemli "chabazite" sahası keşfedildi.
Çeşitli endüstri kollarında önemli bir yer teşkil eden zeolit grubu mineralleri içerisinde ticari ve stratejik önemi en yüksek olan "chabazite" minerali özellikle petrol, doğal gaz, sıvı sanayi atıkları, atık sular, kullanma suları gibi hemen her türlü likit maddelerin arıtılmasında etkili olarak kullanılan bir hammadde. Arıtma sistemlerinde kullanılan diğer doğal ve sentetik malzemelere göre daha üstün adsorbsiyon ve iyon değiştirme kapasitesine sahip olması, özellikle radyoaktif Sr ve Cs izotoplarının arıtılmasındaki üstün kabiliyeti nedeniyle de ayrı bir önem taşıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious